برنامه‌ی شرکت اپل برای بالا بردن امنیت آیفون

 

مدتی است که FBI و سایر سازمان‌های مجری قانون در آمریکا، جنگی قانونی را علیه تکنولوژی‌های رمزنگاری و حریم خصوصی شروع کرده‌اند.

احتمالاً خبرهایی درباره جنگ قانونی بین اپل و FBI در مورد باز کردن یک iPhone که به تیرانداز San Bernardino تعلق داشت شنیده باشید؛ اما این‌ها تنها یک نبرد از مبارزه بزرگ‌تر بین دو طرف است.

اپل در تلاشی برای تبدیل iPhone به یک ابزار ضد هک و ضد نظارت، متخصص امنیتی و رمزنگار معروف Jon Callas را به استخدام درآورده است. کسی که از مؤسسان برنامه‌ی رمز کردن ایمیل یعنی PGP و سیستم پیام‌رسانی امن Silent Circle بوده است.

این اولین تلاش اپل برای امنیت iPhone نیست. چند ماه پیش این شرکت Frederic Jacobs را استخدام کرد، یکی از سازندگان کلیدی Signal، امن‌ترین  برنامه‌ی پیام‌رسان رمز شده‌ی دنیا.

اکنون اپل کسی را استخدام کرده که درگذشته نیز دو بار برای اپل کار کرده بود بار اول در سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۷ و بار دوم در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱٫ Callas در دوره‌ی دوم کاری خود، طراحی سیستم رمز کردن کل دیسک را انجام داده بود که به‌منظور حفاظت از داده‌های ذخیره‌شده روی کامپیوترهای Macintosh طراحی‌شده بود.

تصمیم اپل برای به‌کارگیری دوباره Callas پس از شنیده شدن زمزمه‌هایی درباره‌ی تصمیم این شرکت بر بهبود امنیت ابزارهای iOS خود به شکلی که حتی خود اپل هم نتواند آن‌ها را هک کند منتشر شد.

“طبق گزارش رویترز،Callas گفته است که او در مقابل شرکت‌هایی که توسط سازمان‌های قانونی مجبور به شکست رمز محصولات خود می‌شوند ایستاده است. او همچنین گفته است که از یک طرح مصالحه که در آن سازمان‌های مجری قانون، با مجوز دادگاه اجازه خواهند داشت که از آسیب‌پذیری‌های افشا نشده برای نفوذ به سیستم‌ها استفاده کنند حمایت می‌کند چراکه آن‌ها بعدازآن، آسیب‌پذیری را افشا می‌کنند و آن وصله می‌شود.”

اپل در جنگی که با وزارت دادگستری آمریکا درگیر شده بود، تحت‌فشار قرارگرفته بود تا یک نسخه‌ از iOS بسازد که دارای بک دور باشد تا FBI بتواند رمز عبور iPhone تیرانداز سن برناردینو را Brut Force کند اما اطلاعات روی آن پاک نشود.

اما اپل از انجام این کار سرباز زد و اکنون می‌خواهد قدرت خود برای شکستن امنیت آیفون درگوشی‌های بعدی را از بین ببرد و درنتیجه‌ی آن، شانس دولت و سازمان‌های جاسوسی برای تقاضای بک دور را محو کند.

منبع:  http://thehackernews.com

پست‌های مشابه

Leave a Comment

5 + یازده =