تعلیق برنامه‌ی ردیابی ویروس کرونا توسط نروژ برای حفظ حریم خصوصی

مقامات بهداشتی نروژ در ۱۵ ژوئن بیان کردند که پس از اعلام آژانس ملی محافظت از داده مبنی‌بر  نقض حریم خصوصی توسط برنامه‌ای که برای کمک به ردیابی شیوع ویروس کرونا طراحی شده بود، آن را به حالت تعلیق درآودند.

این برنامه‌ی گوشی هوشمند با نام Smittestopp که در ماه آوریل راه‌اندازی شد، به‌منظور جمع‌آوری داده‌ها برای کمک به مقامات در ردیابی انتشار ویروس COVID-19 ساخته شده بود و در صورتی‌که کاربران در معرض کسانی که ناقل ویروس کرونا هستند، قرار بگیرند به آن‌ها اطلاع می‌دهد.

هفته‌ی گذشته Datatilsynet هشدار داد که از پردازش داده‌های جمع‌آوری‌شده از طریق Smittestopp توسط مؤسسه‌ی بهداشت عمومی نروژ جلوگیری خواهد کرد.

Datatilsynet بیان کرد که انتشار محدود ویروس کرونا در نروژ و اثربخشی محدود این برنامه به‌خاطر تعداد کم کاربران آن به این معنا است که نقض حریم خصوصی ناشی از استفاده از آن نامتناسب است.

مدیر مؤسسه‌ی بهداشت عمومی بیان کرد که با این ارزیابی موافق نیست، اما این مؤسسه درحال‌حاضر همه‌ی داده‌های این برنامه را حذف کرده و آن را به حالت تعلیق درآورده است. وی اظهار داشت که این کار پاسخ نروژ به انتشار ویروس کرونا را تضعیف می‌کند. حدود ۶۰۰ هزار نفر از جمعیت ۵٫۴ میلیون نفری نروژ از این برنامه استفاده می‌کردند.

این برنامه که در نروژ توسعه یافته و به‌صورت داوطلبانه قابل بارگیری است، از ذخیره‌سازی متمرکز داده‌‌ها استفاده می‌کند. در نروژ که مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا از هفته‌ی گذشته به ۲۴۲ نفر رسیده بود، درحال‌حاضر روزانه تعداد معدودی موارد ابتلای جدید گزارش می‌شود.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment

9 + 3 =