گوگل افزایش حملات فیشینگ مرتبط با COVID-19 را گزارش می‌دهد

با گسترش بحران ویروس کرونا در سراسر جهان، مجرمان سایبری و مهاجمان تحت حمایت دولت‌ها حملات خود را برای بهره‌برداری از شرایط به‌وجودآمده هماهنگ کرده‌اند. به‌عنوان مثال، در ماه آوریل، شرکت گوگل از مشاهده و شناسایی ۱۸میلیون ایمیل مخرب مرتبط با COVID-19 خبر داده بود.

این حملات روز به روز در حال تحول بوده و ماه گذشته، ظهور کانون‌ها و تهدیدهای منطقه‌ای مشاهده شده است. به گفته‌ی گوگل، بدافزارها، فیشینگ و ایمیل‌های اسپم‌ مربوط به COVID-19، در کشورهایی مانند هند، برزیل و انگلیس رو به افزایش است.

به‌عنوان مثال، گوگل از افزایش کلاهبرداری‌هایی که نرم‌افزار ردیابی کرونای Aarogya Setu را هدف قرار داده‌اند، خبر داد. با استفاده از این نرم‌افزار، دولت هند در تلاش است تا مردم این کشور را به خدمات بهداشتی ضروری متصل کند. در همان زمان، در نتیجه‌ی بازگشت کارمندان به محل‌های کار خود، تعداد حملاتی که در قالب ردیابی علائم COVID-19 ظاهر می‌شوند، بیشتر شده است.

این غول اینترنتی همچنین اعلام کرد، از آن‌جایی که در این روزها تعداد بیشتری از مردم هند به‌دنبال خرید بیمه‌ی درمانی هستند، تعداد کلاهبرداری‌های فیشینگی که شرکت‌های بیمه را هدف قرار داد‌ه‌اند، نیز افزایش یافته است. در این کلاهبرداری‌ها، اغلب تلاش بر این است که قربانیان بر روی لینک‌های مخرب کلیک کنند.

از سوی دیگر، در انگلیس، در میان اعلام تدابیر دولت برای کمک به کسب‌وکارها در عبور از بحران COVID-19، مهاجمان تلاش دارند تا با ظاهرشدن در قالب نهادهای دولتی، به اطلاعات شخصی کاربران دسترسی پیدا کنند. در برخی موارد، آن‌ها حتی سعی در تقلید از گوگل دارند.

این در حالی است که در برزیل نیز، هدف قراردادن سرویس‌های پخش زنده که در این کشور روز به روز محبوب‌تر می‌شود، توسط فیشرها افزایش یافته است. در برخی از این ایمیل‌ها ادعا می‌شود که در صورت عدم پاسخ، خواننده جریمه خواهد شد.

گوگل در نهایت خاطرنشان کرد، سرویس Gmail آن همچنان به مسدودکردن بیش از ۹۹٫۹ درصد از اسپم‌ها، فیشینگ‌ها و بدافزارها ادامه داده و نظارت در محل آن، برای شناسایی بدافزارها و فیشینگ‌های مربوط به COVID-19 فعال است. بااین‌حال، بسیاری از این تهدیدها جدید نیستند، بلکه این پویش‌های قدیمی هستند که برای بهره‌برداری از بحران COVID-19 تغییر هدف داده‌اند.

اوایل سال جاری، این شرکت اسکنر بدافزار مبتنی‌بر یادگیری عمیق را معرفی کرده بود که بیش از ۳۰۰میلیارد سند را در هر هفته اسکن می‌کند. درحال‌حاضر، این اسکنر تشخیص اسکریپت‌های مخرب را بیش از ۱۰ درصد بهبود داده است.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment