گوگل از مشاهده‌ی روزانه میلیون‌ها ایمیل مخرب مرتبط با ویروس کرونا خبر می‌دهد

طی یک هفته‌ی گذشته، گوگل از مشاهده‌ی روزانه بیش از ۱۸میلیون ایمیل فیشینگ و حاوی بدافزار مرتبط با ویروس کرونا (COVID-19) خبر داده است. علاوه‌براین، این غول اینترنت شاهد بیش از ۲۴۰میلیون پیام اسپم مربوط به COVID-19 در هر روز بوده است. طبق گزارش‌ها، این شرکت به‌طور روزانه ۱۰۰میلیون ایمیل فیشینگ را مسدود می‌کند.

هفته‌ی گذشته، مایکروسافت نیز از مشاهده‌ی حدود ۶۰هزار ایمیل فیشینگ مربوط به COVID-19 در هر روز خبر داده بود، اما این شرکت اعلام کرد که این ایمیل‌ها، کمتر از ۲ درصد از کل ایمیل‌های فیشینگ را شامل می‌شوند.

اخیرا، مجرمان سایبری در تلاش برای فریب کاربران به‌منظور افشای گواهی‌نامه‌ها، نصب بدافزار یا ارسال پول به حساب‌های تحت کنترل مهاجم، اقدام به بهره‌برداری از شرایط فعلی ایجادشده در اثر همه‌گیری ویروس کرونا برای راه‌اندازی حملات ایمیل خود کرده‌اند.

به گفته‌ی گوگل، برخی از حملات فیشینگ و کلاهبرداری‌های مشاهده‌شده، سعی در جعل هویت سازمان‌های معتبر دولتی مانند سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای درخواست کمک‌های مالی فریب‌آمیز یا توزیع بدافزارها دارند. سایر ایمیل‌های مخرب نیز با اشاره به بسته‌های تشویقی و تقلید از مؤسسه‌های دولتی، کارمندانی که به دورکاری پرداخته و یا کسب‌وکارهای کوچک را هدف حملات فیشینگ خود قرار می‌دهند.

گوگل با اعلام این موضوع که نظارت پیشگیرانه‌ای را برای بدافزارها و حملات فیشینگ مربوط به COVID-19 را در پیش گرفته است، همچنین اظهار داشت كه بیشتر این تهدیدات جدید نیستند، اما متناسب با شرایط فعلی به‌روز شده‌اند. این شرکت افزود، به‌محض شناسایی یک تهدید، آن را به رابط برنامه‌نویسی کاربردی Browsing Safe، که از کاربران کروم، جی‌میل و سایر محصولات ادغام‌شده محافظت می‌کند، اضافه می‌نماید. رابط Browsing Safe با نمایش هشدارهایی به کاربران به هنگام بازدید از وب‌سایت‌های خطرناک یا دانلود فایل‌های مخرب، به محافظت از بیش از ۴میلیارد دستگاه در هر روز کمک می‌کند.

منبع

Related posts

Leave a Comment

شانزده + 20 =