بیش از ۱۵٫۱ میلیارد رکورد در افشای داده‌هی رخ داده در سال ۲۰۱۹ میلادی افشا شد

شرکت Risk Based Security اعلام می‌کند که در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۱۵٫۱ میلیارد رکورد در افشای داده‌هایی که به‌صورت عمومی گزارش شد، افشا شده است. تعداد رکوردهای افشاشده نسبت به سال قبل یک افزایش بی‌سابقه‌ی ۲۸۴ درصدی ثبت کرده است و همچنین نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی یک افزایش ۹۱ درصدی را نشان می‌دهد.

در مجموع ۷٫۲ میلیارد رکورد بین ۱ اکتبر و ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی و در چهار رخداد افشا شد که ۹۳٫۵ درصد این رکوردها را تشکیل می‌دهد. هر چهار مورد افشای داده رخ داده به‌خاطر پایگاه داده‌هایی با پیکربندی اشتباه هستند که به‌صورت عمومی در دسترس بودند.

تعداد افشای داده‌های گزارش‌شده در سال گذشته ۷٬۰۹۸ بود که نسبت به ۷٬۰۳۵ افشای گزارش‌شده در سال ۲۰۱۸ میلادی تنها ۱ درصد افزایش داشته  است.

بااین‌حال، انتظار می‌رود که طبق گزارش Risk Based Security این شکاف در دو ماه آینده رشد کند، زیرا حوادث بیشتری از سال ۲۰۱۹ میلادی به‌صورت عمومی افشا می‌شود. انتظار می‌رود که ۲۵۰ تا ۳۰۰ حادثه‌ی دیگر نیز به این فهرست اضافه شود.

در ۲۲٫۶ درصد از حوادث داده‌های حساس در دسترس بودند، اما به‌عنوان سرقت تأیید نشدند. سه افشای داده وجود داشت که یک میلیارد رکورد یا حتی گزارش‌های تراکنش بیشتری را در معرض خطر قرار داد، اما تعداد افراد آسیب‌دیده کمتر از ۷٫۶ میلیارد رکورد افشاشده است. از ۱۵٫۱ میلیارد رکورد افشاشده در سال گذشته، ۱۳٫۵ میلیارد رکورد از طریق وب و افشای سهوی داده‌ها به‌صورت برخط افشا شدند. در حملات نفوذ ۱٫۵ میلیارد رکورد افشا شد، درحالی‌که انواع حوادث دیگر ۱۲۰ میلیون رکورد را افشا کردند.

بااین‌حال، نفوذ ۵٬۱۸۴ مورد از افشای داده‌های گزارش‌شده را در بر می‌گیرد، درحالی‌که تنها ۳۴۳ حادثه‌ی وب گزارش شده است. Risk Based Security بیان می‌کند که عاملان مخرب زیادی وجود دارند که آماده‌ی استفاده از هرگونه کمبود یا اشتباه سهوی هستند. نفوذ برترین نوع افشای داده از نظر تعداد حوادث رخ داده در هر سال در دهه‌ی گذشته به جز سال ۲۰۱۰ میلادی بوده است.

بخش اطلاعات با ۶۱۴ حادثه  از نظر تعداد افشای داده‌ها پیش‌رو بوده است، بخش بهداشت و درمان با ۵۱۲ حادثه در جایگاه دوم و بخش امور مالی و بیمه با ۴۳۵ حادثه در جایگاه سوم قرار می‌گیرد. بسیاری از افشای داده‌های رخ‌داده در بخش اطلاعات (۸۸ درصد) را می‌توان به تولیدکنندگان نرم‌افزار، خدمات پردازش و میزبانی داده و شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی اینترنت نسبت داد.

داده‌های پورتال وزارت بهداشت و دفتر خدمات انسانی نشان می‌دهد که تا ماه نوامبر، بیش از ۳۸ میلیون رکورد بهداشت و درمان در امریکا افشا شده بود که ۱۱٫۶۴ درصد از جمعیت را تحت تأثیر قرار داد. بااین‌حال، تنها افشای داده‌هایی که بیش از ۵۰۰ نفر را تحت تأثیر قرار دهد به این پورتال اضافه می‌شود. در مجموع ۳۶۸ افشای داده‌ی شخص ثالث در سال ۲۰۱۹ میلادی گزارش شد که با میانگین تعداد ۱۳ میلیون رکورد افشاشده در هر رخداد، بیش از ۴٫۷ میلیارد رکورد را افشا می‌کرد.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment