روسیه توئیتر و فیس‌بوک را به‌دلیل عدم انتقال اطلاعات کاربران روسی به سرورهای این کشور جریمه می‌کند

دادگاهی در مسکو شبکه‌های اجتماعی توئیتر و فیس‌بوک را به‌دلیل خودداری از ذخیره‌ی داده‌های شخصی شهروندان روسی در سرورهای این کشور، ۴ میلیون روبل (۶۳هزار دلار) جریمه کرده است. این بزرگترین جریمه‌ای است که تاکنون کشور روسیه براساس قوانین استفاده از اینترنت به شرکت‌های فناوری غربی تحمیل کرده است. از زمان تصویب این قانون و تشدید کنترل‌ها بر فعالیت‌های آنلاین در روسیه در سال ۲۰۱۲ میلادی، این اولین جریمه‌ی پنج رقمی است که وضع می‌شود.

براساس این قوانین، شركت‌های فناوری مؤظفند تا اطلاعات شخصی جمع‌آوری‌شده از شهروندان روسی را بر روی سرورهای داخل این کشور نگهداری کنند. در همین راستا، Roskomnadzor، سرویس فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی روسیه چندین سال است که تلاش می‌کند تا شرکت‌های بزرگی مانند فیس‌بوک، توئیتر و گوگل را به انتقال این اطلاعات مجبور سازد. این سرویس اظهار داشت درصورت عدم رعایت این قوانین توسط توئیتر و فیس‌بوک در سال جاری، هرکدام ۱۸ میلیون روبل (۲۸۳هزار دلار) جریمه خواهند شد.

این درحالی است که سال گذشته نیز، این دو شبکه‌ی اجتماعی به‌دلیل نقض آیین‌نامه‌ی داده‌های شخصی، هرکدام ۴۷ دلار جریمه شده بودند. بااین‌حال این مجازات هیچ تأثیری بر این دو شرکت نداشت، بنابراین در ماه دسامبر مقامات روسی جریمه‌ها را افزایش دادند.

براساس این قانون، خدمات آنلاینی که از الزام ذخیره‌سازی داده‌ها در روسیه پیروی نکنند، در این کشور ممنوع می‌شوند. تاکنون شبکه‌ی اجتماعی لینکدین به همین دلیل در روسیه مسدود شده است. به‌خوبی قابل‌درک است که مقامات روسی از مسدودکردن فیس‌بوک یا گوگل به‌دلیل افزایش نارضایتی عمومی در کشور، خودداری می‌کنند.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment