شاهزاده‌ی سعودی گوشی آیفون ثروتمندترین مرد جهان، جف بِزوس را هک کرد

روزنامه‌ی گاردین اعلام کرد که گوشی آیفون بنیان‌گذار آمازون و ثروتمندترین مرد جهان، جف بِزوس، در ماه مِه سال ۲۰۱۸ میلادی پس از دریافت یک پیام واتس‌اپ از حساب شخصی ولیعهد سعودی، محمد بن سلمان، هک شده است.

این روزنامه با استناد به منابع ناشناس مطلع، ادعا کرد که پس از آن‌که بِزوس یک فایل ویدئویی مخرب از ولیعهد سعودی دریافت کرد، حجم زیادی از داده‌ها از گوشی او استخراج شد. این فایل زمانی ارسال شد که محمد بن سلمان و بِزوس درحال گفتگوی دوستانه در واتس‌اپ بودند و بسیار محتمل است که از یک آسیب‌پذیری روز-صفرم پیام‌رسان برای نصب بدافزار در گوشی آیفون بِزوس بهره‌برداری شده باشد.

این گزارش بیان می‌کند که تحقیقات نشان داده است که طی چند ساعت پس از دریافت فایل ویدئویی MP4 از حساب ولیعهد سعودی، استخراج بی‌سابقه‌ی داده‌ها از گوشی بِزوس آغاز شد و به‌طور ناگهانی خروج داده به ۱۲۶ مگابایت افزیاش یافت. سپس استخراج داده طی چند ماه بعدی با نرخ ۴٫۶ گیگابایت همچنان تشخیص داده نشد.

گاردین بیان کرد که نمی‌داند چه داده‌هایی از گوشی بِزوس استخراج شده است، اما این نفوذ تقریباً ۹ ماه قبل از آن‌که عکس‌ها و پیام‌های خصوصی ارسال‌شده توسط بِزوس توسط روزنامه‌ی تابلوید منتشر شود، رخ داد.

در آن زمان، جف بِزوس به روابط تجاری بین روزنامه‌ی تابلوید و عربستان سعودی اشاره کرد و از خشم سعودی‌ها از او درباره‌ی پوشش خبری واشنگتن پست از قتل روزنامه‌نگار خود، جمال خاشقجی، منتقد شدید حاکمان پادشاهی عربستان پرده برداشت.

از آن‌جا که بِزوس صاحب واشنگتن پست و سازمان سیا است، ادعا کرد که سلمان دستور ترور خاشقجی را صادر کرد و بلافاصله پس از آن روابط مدیر اجرایی آمازون و دولت سعودی خراب شد. لازم به ذکر است که جمال خاشقجی در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی، تقریباً ۵ ماه بعد از هک گوشی آیفون بِزوس کشته شد.

در یکی از سناریوهای غیرمحتمل، ممکن است شخص دیگری گوشی سلمان یا حساب واتس‌اپ او را هک کرده باشد و با ارسال آن فایل ویدئوی مخرب از طرف ولیعهد سعودی، حمله‌ی سایبری علیه بِزوس را انجام داده باشد. بااین‌حال کشفیات جدید کاملاً مطابق جدول زمانی وقایع مهم به شرح زیر است:

  • آوریل ۲۰۱۸: سلمان و بِزوس شماره تلفن رد و بدل کردند
  • مِه ۲۰۱۸: سلمان گوشی بِزوس را هک کرد
  • اکتبر ۲۰۱۸: جمال خاشقجی به قتل رسید
  • نوامبر ۲۰۱۸: واشنگتن پست قتل جمال خاشقجی را به رژیم سعودی نسبت داد
  • ژانویه‌ی ۲۰۱۹: روزنامه‌ی تابلوید ماجرای زندگی خصوصی بِزوس را براساس داده‌های منتشرشده فاش کرد

در همین حال کارشناسان شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز گزارش را بررسی و ارزیابی کردند که احتمالاً این نفوذ با استفاده از ابزار نفوذ تلفن همراه Pegasus انجام شده است. Pegasus که توسط شرکت نظارتی رژیم صهیونیستی NSO Group توسعه داده شده است، یک جاسوس‌افزار تلفن همراه قدرتمند است که به‌خاطر بهره‌برداری دولت سعودی از آن برای جاسوسی از مخالفان سعودی ازجمله جمال خاشقجی معروف است.

شورای حقوق بشر بیان کرد که هک گوشی بِزوس در بازه‌ی زمانی بین ماه مِه و ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی اتفاق افتاد که در این بازه گوشی‌های دو نفر از نزدیکان جمال خاشقجی نیز هک شده بود که گفته می‌شود با استفاده از بدافزار Pegasus این کار انجام شده است.

براساس تحقیقات، پس از هک شدن گوشی بِزوس، ولیعهد سعودی در ماه‌ نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی و ماه فوریه‌ی سال ۲۰۱۹ میلادی  در واتس‌اپ برای آقای بِزوس پیام ارسال کرد که در آن اطلاعات خصوصی و محرمانه‌ی مربوط به زندگی خصوصی آقای بِزوس را فاش کرد. در ماه نوامبر گذشته، دو تن از کارمندان سابق توییتر نیز به جرم جاسوسی از هزاران کاربر توییتر از طرف دولت عربستان سعودی با هدف جلوگیری از شناسایی هویت مخالفان متهم شدند. سفارت عربستان سعودی در توییتی بیان کرد که گزارش‌های رسانه‌ای اخیر که نشان می‌دهد پادشاهی عربستان در پشت پرده‌ی هک گوشی آقای بِزوس بوده، پوچ است و دولت عربستان خواستار تحقیقات بیشتر درباره‌ی این ادعاها است تا همه‌ی حقایق کشف شود.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment

20 − 15 =