NextDNS در پی ارائه‌ی خدمات DNS رمزنگاری‌شده برای فایرفاکس

کاربران فایرفاکس پس از آن‌که موزیلا NextDNS را به برنامه‌ی Trusted Recursive Resolver (TRR) خود اضافه کرد، خدمات DNS رمزنگاری‌شده‌ی امن و خصوصی را از این شرکت دریافت خواهد کرد. DNS‌ به‌عنوان سازوکار اصلی برای دسترسی به وب‌گاه‌ها و خدمات وب به مدت بیش از ۳۰ سال، نام دامنه‌ی وب‌گاه‌ها را به آدرس‌های اینترنتی عددی ترجمه می‌کند و همه‌ی فعالیت‌های موجود در اینترنت را با یک درخواست DNS آغاز می‌کند.

موزیلا بیان می‌کند که اگرچه DNS یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های معماری اینترنت، اما تاکنون به دنبال ایمن‌تر و خصوصی‌تر کردن وب نبوده است. بنابراین، عاملان مخرب می‌توانند از کاربران جاسوسی کنند و یا حتی مرور آن‌ها را دست‌کاری کنند، این درحالی است که ارائه‌دهندگان DNS و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت می‌توانند داده‌های مربوط به مرور کاربر را جمع‌آوری و از آن کسب درآمد کنند.

موزیلا یکی از سازمان‌های اینترنتی است که در توسعه، استانداردسازی و پیاده‌سازی DNS در HTTPs (DoH) نقش داشته است. علاوه‌بر رمزنگاری داده‌ی DNS با DoH، نیاز به قوانینی وجود دارد که شرکت‌هایی که این داده را مدیریت می‌کنند، باید رعایت کنند و این جاست که برنامه‌ی TRR فایرفاکس وارد عمل می‌شود.

TRR با اجازه دادن به موزیلا برای درخواست سیاست‌های حریم خصوصی قدرتمند از ارائه‌دهندگان، قصد دارد با محدود کردن جمع‌آوری و نگه‌داری داده، از سوء‌استفاده از این داده‌ها جلوگیری کند و شفافیت را تضمین کند و مانع از استفاده از resolver برای مسدود کردن دسترسی یا تغییر محتوا ‌شود.

موزیلا بیان می‌کند که با استفاده از فناوری درست در کنار نیازمندی‌های عملیاتی دقیق برای کسانی که این فناوری را پیاده‌‌سازی می‌کنند، درحال بهبود حریم خصوصی کاربر از طریق یافتن شرکای خوب و ایجاد توافق‌نامه‌های قانونی است که حریم خصوصی را در اولویت اول قرار می‌دهند. موزیلا یادآور می‌شود که این همکاری جدید با NextDNS باید به فایرفاکس کمک کند تا کنترل بیشتری روی داده‌ها و حریم خصوصی را برای کاربران فراهم کند. NextDNS که در ماه می سال ۲۰۱۹ میلادی راه‌اندازی شد، یک DNS resolver قابل سفارشی‌سازی، پیشرفته و امن ارائه داده و برنامه‌های DoH را برای همه‌ی بسترهای اصلی (iOS، اندروید،macOS، ویندوز، لینوکس) و مسیریاب‌ها عرضه کرده است. NextDNS ادعا می‌کند که یک DNSSEC resolver اعتبارسنجی، کنترل کامل حریم خصوصی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. علاوه‌برآن، کنترل کامل فیلتر محتوا نیز برای کاربران فراهم می‌شود.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment