ابزار جدید فیس‌بوک امکان انتقال تصاویر و فیلم‌ها به گوگل را برای کاربران فراهم می‌کند

سرانجام فیس‌بوک پیاده‌سازی چارچوب متن‌باز انتقال داده‌ی خود را به‌عنوان اولین مرحله از «پروژه‌ی انتقال داده» آغاز کرد. این پروژه سال گذشته توسط این شرکت و با همکاری گوگل، اپل، مایکروسافت و توئیتر راه‌اندازی شده بود. به گفته‌ی فیس‌بوک، این ویژگی جدید به کاربران امکان می‌دهد تا تصاویر و فیلم‌های فیس‌بوک خود را به‌صورت مستقیم و ایمن، بدون نیاز به دانلود و آپلود مجدد آن‌ها، به حساب‌های Google Photos خود منتقل کنند. درحال‌حاضر، این ویژگی فقط به‌صورت آزمایشی برای کاربران ایرلندی فیس‌بوک در دسترس است، اما پیش‌بینی می‌شود در اوایل سال ۲۰۲۰ در دسترس کاربران سایر نقاط جهان نیز قرار بگیرد.

این ویژگی جدید فیس‌بوک با استفاده از پروژه‌ی انتقال داده‌ها (DTP) ساخته شده است؛ یک پروتکل جهانی ورود/صدور داده که هدف آن ارائه‌ی کنترل بیشتر کاربران بر روی داده‌های خود بوده و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا هر زمان که بخواهند، داده‌ها را به‌صورت سریع میان سرویس‌های آنلاین یا برنامه‌های مختلف جابجا کنند. براساس وب‌سایت این پروژه: «اگر کاربر بخواهد محصول یا سرویس‌های خود را تغییر دهد، باید بتواند این کار را در اسرع وقت انجام دهد. ابزارهای کاربردی که به کاربران اجازه می‌دهند تا از اطلاعات مهم خود پشتیبان تهیه کرده و یا آن‌ها را بایگانی کنند، اطلاعات را در چندین حساب سازماندهی کنند، و اطلاعات را از حساب‌های به سرقت‌رفته یا از سرویس‌های حذف‌شده بازیابی کنند، همه برای بهبود امنیت کاربر تلاش می‌کنند.»

چارچوب DTP با تشکیل‌شدن از سه مؤلفه، به هر سرویسی اجازه می‌دهد تا داده‌های اختصاصی و فرمت‌های تأیید اعتبار خود را به‌راحتی به یک فرمت مشترک که توسط دیگران نیز قابل‌استفاده است، تبدیل کنند. این سه مؤلفه عبارتند از؛ مدل‌های داده، آداپتورها (داده و تأیید هویت) و کتابخانه‌های مدیریت وظیفه. این چارچوب از زیرساخت‌ها و مکانیسم‌های احراز هویت با استانداردهای صنعتی موجود مانند OAuth و REST استفاده می‌کند، به‌گونه‌ای که حتی نهادهای میزبان نیز به داده‌های کاربر، چه درحال انتقال و چه در موقعیت سکون، دسترسی ندارند.

به گفته‌ی فیس‎بوک: «به‌جای این‌که انتظار داشته باشیم هر شرکتی سیستم خود را از ابتدا ایجاد کند، این چارچوب متن‌باز به آن‌ها اجازه می‌دهد تا هرگونه بهبود در چارچوب و همچنین آداپتورها و مدل‌های داده را به اشتراک بگذارند.» پروژه‌ی DTP تاکنون آداپتورهای ۱۳ ارائه‌دهنده‌ی خدمات مختلف را توسعه داده و از ۵ نوع داده‌ی مختلف مصرف‌کننده از جمله تصاویر، نامه‌ها (mail)، وظایف، مخاطبین و تقویم پشتیبانی می‌کند. این ۱۳ ارائه‌دهنده‌ی خدمات عبارتند از؛ فیس‌بوک، گوگل، توئیتر، اینستاگرام، مایکروسافت، ایمگور (Imgur)، اسپاتیفای (Spotify)، فلیکر (Flickr)، برنامه‌ی Remember the Milk، SmugMug، پروژه‌ی تمرکززدایی از وب سالید (Solid)، سرویس پخش موسیقی دیزر (Deezer)، سرویس شبکه‌های اجتماعی خودمیزبان ماستدون (Mastodon).

فیس‌بوک درحال‌حاضر تنها انتقال تصاویر و فیلم به Google photos را آزمایش می‌کند، اما این شرکت انتظار دارد در آینده، پشتیبانی از خدمات و انواع داده‌ها را نیز اضافه کند. به گفته‌ی فیس‌بوک: «از آن‌جایی که ما همچنان به اضافه‌کردن خدمات و انواع داده‌های بیشتر ادامه می‌دهیم، باید عوامل مختلفی را موردبررسی قرار دهیم. مهم است که سیستم فقط مجوزهای لازم برای انجام این کار را درخواست کند. دسترسی به سرویس مقصد نیز پس از پایان انتقال باید پایان یابد. درنهایت، انتقال فقط باید توسط صاحب حساب ایجاد شود. برای تأیید این موضوع، از مردم می‌خواهیم قبل از شروع انتقال، رمز عبور خود را دوباره وارد کنند. ما همچنین پس از شروع انتقال، یک ایمیل به حساب کاربری ثبت‌شده ارسال می‌کنیم، که به افراد این امکان را می‌دهد تا درصورت تغییر نظر خود یا عدم‌تشخیص درخواست، فرایند انتقال را متوقف کنند.»

بااین‌حال، علاوه‌بر همه‌ی این چیزهای خوب، همان‌طورکه پیش از این نیز گمان می‌رفت، این پروژه می‌تواند پیامدهای جدی برای ارائه‌دهندگان کوچکتر شرکت‌کننده در این پروژه نیز داشته باشد، و آن این است که می‌تواند ترک و یا پیوستن به سرویس‌های این شرکت‌ها از برندهای معروف با پیشنهادات پرسود یا خدمات رایگان را برای مشتریان راحت‌تر کند.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment

سه × 3 =