دو کارمند سابق توئیتر به اتهام جاسوسی از کاربران برای عربستان سعودی دستگیر شدند

دو کارمند سابق توئیتر به جاسوسی از هزاران حساب کاربری این شبکه‌ی اجتماعی برای دولت عربستان سعودی، به احتمال زیاد با هدف شناسایی هویت مخالفان، متهم شده‌اند. براساس کیفرخواستی که در تاریخ ۵ نوامبر تشکیل شده است، مظنونان این پرونده، یک شهروند آمریکایی به نام «احمد ابوعمو» و یک شهروند سعودی به نام «علی الزباره» هستند که این شرکت را در سال ۲۰۱۵ ترک کرده بودند. گفته می‌شوند که هر دوی این کارمندان در سال ۲۰۱۴ توسط مقامات دولت سعودی با روابط نزدیک با ولیعهد سعودی، محمد بن سلمان استخدام شدند تا به اطلاعات حساس و غیرعمومی حساب‌های توئیتری مرتبط با منتقدان شناخته‌شده‌ی سعودی دسترسی داشته باشند.

اطلاعاتی که ابوعمو و الزباره به‌طور غیرقانونی در مورد کاربران توئیتری آن‌ها دسترسی داشتند، شامل آدرس‌های ایمیل، دستگاه‌های مورد استفاده، اطلاعات مرورگر، اطلاعات بیوگرافی ارائه‌شده توسط کاربر، تاریخ تولدها و سایر اطلاعاتی که می‌توانست برای شناخت موقعیت مکانی کاربر، مانند آدرس‌های IP مرتبط با حساب‌ها و شماره‌ی تلفن‌ها مورد استفاده قرار بگیرد، می‌باشد.

الزباره که در ماه آگوست سال ۲۰۱۳ به‌عنوان «مهندس قابلیت اطمینان سایت» به توئیتر پیوست، بین ۲۱ می و ۱۸ نوامبر سال ۲۰۱۵ با مقامات سعودی همکاری کرده و گفته می‌شود به داده‌های خصوصی بیش از ۶هزار حساب توئیتری دسترسی پیدا کرده است. حساب‌هایی که وی به آن‌ها دسترسی داشت، شامل حداقل ۳۳ کاربری است که مقامات اجرایی عربستان سعودی افشای اضطراری اطلاعات آن‌ها در توئیتر را درخواست کرده بودند.

براساس کیفرخواست تنظیم‌شده، ابوعمو همچنین به‌طور جداگانه برای فعالیت به‌عنوان یک نماینده‌ی خارجی و ارائه‌ی سوابق جعلی به اداره‌ی تحقیقات فدرال (FBI) برای جلوگیری از انجام تحقیقات، متهم شده است. ابوعمو علاوه‌بر جاسوسی علیه کاربران توئیتر، به حذف برخی از اطلاعات از پلتفرم این رسانه‌ی اجتماعی، عدم شناسایی هویت برخی از کاربران و خاموش‌کردن برخی از حساب‌های توئیتری به درخواست مقامات دولت سعودی نیز متهم شده است. به گفته‌ی FBI، مقامات سعودی برای این کار مبلغ ۳۰۰هزار دلار به ابوعمو پرداخت کرده‌ و یک ساعت لوکس مارک هابلوت به ارزش ۲۰هزار را به او هدیه کرده‌اند که او نیز با جعل فاکتورها، سعی در پوشاندن آن‌ها داشته است.

همراه با این دو کارمند سابق توئیتر، وزارت دادگستری ایالات متحده یک شهروند سعودی دیگر به نام «احمد المطیری»، رئیس یک شرکت رسانه‌های اجتماعی در عربستان را نیز به‌دلیل ارتباط وی با خانواده‌ی سلطنتی و دست‌داشتن در این پرونده دستگیر کرده است. المطیری به‌عنوان واسطه میان دو کارمند توئیتر و مقامات دولت سعودی متهم شده است.

ابوعمو پس از دستگیری توسط FBI در سیاتل، درحال‌حاضر در ایالات متحده به سر می‌برد، درحالی‌که گفته می‌شود دو مظنون دیگر در عربستان سعودی بوده و هنوز هم آزاد هستند. توئیتر اذعان کرد که این شرکت تحقیقات خود را آغاز کرده و دسترسی به اطلاعات حساس را تنها به گروه محدودی از کارمندان آموزش‌دیده و مورد اطمینان محدود کرده است. در گزارش دیگری که منتشر شده، یک کارمند سابق شرکت امنیتی ترندمیکرو نیز به داده‌های ۶۸هزار مشتری دسترسی پیدا کرده و این اطلاعات را به کلاهبردارهای ناشناخته‌ی پشتیبان فنی فروخته است.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment