مایکروسافت ویژگی DNS بر روی HTTPS موسوم به DoH را در ویندوز اجرا می‌کند

شرکت مایکروسافت این هفته اعلام کرد قصد دارد برای حفظ حریم خصوصی ترافیک کاربران ویندوز، قابلیت DNS بر بستر HTTPS موسوم به DoH را در ویندوز فعال کند. در مرورگر کروم و فایرفاکس برای ویندوز استفاده از این ویژگی به این معنی است که درخواست‌های DNS به‌طور رمزشده ارسال خواهند شد و نام دامنه‌هایی که کاربر بازدید کرده ودرخواست می‌کند، به‌طور متن ساده در اینترنت قابل مشاهده نخواهد بود. مایکروسافت اعلام کرده اگر سازگاری بر روی بسترهای سیستم عاملی و ارائه‌دهندگان سرویس اینترنت وجود داشته باشد، نیازمندی برای DNS متمرکز وجود ندارد.

مایکروسافت اعلام کرده تمام کاربران ویندوز باید قادر باشند بدون داشتن هیچ دانش پیش‌زمینه‌ای، تنظیمات سرویس DNS را به سرعت و به سادگی انجام دهند و بتوانند بین گزینه‌های DNS رمزشده و یا رمزنگاری‌نشده یکی را انتخاب کنند. مایکروسافت بیان کرده برای ارائه‌ی DoH می‌توان از زیرساخت‌های موجود HTTPS استفاده‌ی مجدد کرد و باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از DNS سرورها برای این قابلیت بهره برداری شود که ویندوز قرار است قابلیت تغییرات این پیکربندی‌ها را ارائه کند.

در حال حاضر چندین سرور DNS عمومی از DoH پشتیبانی کرده و ویندوز می‌تواند زمانی‌که از DoH استفاده می‌کند، به‌طور خودکار این به‌روزرسانی را انجام دهد. یکی از مهم‌ترین مزایای این رویکرد این است نیازی نیست در ویندوز DNS سرور که برای استفاده‌ی کاربر و یا شبکه پیکربندی شده، داده شود. ممکن است مدیران شبکه برخی از وب‌سایت‌ها را در تنظیمات این سرور فیلتر و مسدود کرده باشند و با این رویکرد، این تنظیمات تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment

سه × پنج =