شرکت‌های تلفن همراه آمریکا در پی جایگزینی پیام کوتاه با پیام‌رسانی RCS در سال ۲۰۲۰ میلادی

شرکت‌های carrier تلفن‌همراه امریکا در نهایت یک استاندارد ارتباطی جهانی برای نسل بعدی خدمات پیام‌رسانی RCS ارائه خواهند داد که ابزاری برای جایگزینی پیام کوتاه است و پتانسیل لازم را دارد تا نحوه‌ی تعامل مصرف‌کنندگان با نام‌های تجاری را تغییر دهد.

همه‌ی شرکت‌های carrier تلفن‌همراه امریکا ازجمله AT&T، Verizon، T-Mobile و Sprint در پی راه‌اندازی نوآوری جدیدی هستند که پیام کوتاه را با استاندارد پیام‌رسانی تلفن‌همراه RCS جایگزین خواهد کرد.

این نوآوری با گروه مالکیت carrier خود و سایر شرکت‌ها همکاری می‌کند تا استاندارد RCS جدید را در یک برنامه‌ی پیام‌رسان متنی جدید برای گوشی‌های هوشمندی که قرار است در سال ۲۰۲۰ میلادی راه‌اندازی شود، توسعه دهد و پیاده‌سازی کند. هدف از این سرمایه‌گذاری مشترک به نام Cross Carrier Messaging Initiative (CCMI) ارائه‌ی استاندارد صنعت خدمات ارتباطات GSMA برای مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارهای هر چهار carrier در امریکا و در سطح جهان است.

مدیرعامل T-Mobile، جان لِگِر، بیان کرد که اقدام‌هایی مانند CCMI به حرکت رو به جلوی کل صنعت کمک می‌کند، بنابراین می‌توان به مشتریان بیشتر از آنچه که می‌خواهند پرداخت و از قابلیت‌های پیام‌رسانی جدید که در همان شرکت‌ها کار می‌کند، رونمایی کرد.

علاوه‌برآن، این نوآوری می‌خواهد امکان برقراری ارتباط با کسب‌وکارها را برای کاربران ارائه دهد، بنابراین می‌توانند با نام‌های تجاری مورد علاقه‌ی خود چت کنند، سفارش دهند، صورت‌حساب‌ها را پرداخت کنند یا قرار ملاقات‌ها را تنظیم کنند.

اگرچه استاندارد RCS بیش از یک دهه قبل توسعه یافته است، اما به دلیل سیاست پیچیده‌ی carrier تلفن‌همراه و سازنده‌ی گوشی، به‌طور گسترده پذیرفته نشده است. حتی برخی از carrierها و سرویس‌هایی که استاندارد پیام‌رسانی جدید را ارائه می‌دهند، مشخصات غیرجهانی استاندارد RCS را پیاده‌سازی کرده‌اند که تبادل پیام‌های مبتنی‌بر RSC را تنها برای مشترکین شبکه‌های خود محدود می‌کنند.

در اوایل سال جاری، گوگل به‌طور مستقل پیام‌رسانی RCS را برای گوشی‌های هوشمند در دو کشور انگلیس و فرانسه منتشر کرد. برخلاف فناوری قدیمی پیام کوتاه، خدمات پیام متنی مبتنی‌بر RCS از به اشتراک‌گذاری عکس با وضوح بالا، اشتراک‌گذاری مکان، پیام‌رسانی گروهی، استیکرهای متحرک و رسیدهای خوانده شدن پیام‌ها و برخی ویژگی‌های دیگر مانند Apple iMessage پشتیبانی می‌کند تا به‌طور چشم‌گیری کارکرد پیام‌رسانی را که به‌طور پیش‌فرض در گوشی‌ها نصب شده است، بهبود دهد.

بااین‌حال، برخلاف iMessage، سیگنال و واتس‌اپ، پیام‌های مبتنی‌بر RCS به‌صورت انتها به انتها رمزگذاری نشده‌اند. بااین‌وجود، این برنامه شامل سازوکارهای تأیید نام تجاری و پیام برای اطمینان از تعامل کاربران با نام‌های تجاری قانونی است و از آن‌ها در برابر حساب‌های تقلبی، جعل هویت و یا فیشینگ محافظت می‌کند.

علاوه‌برآن، پیام کوتاه در SMPP یا پروتکل‌های ناامن SS7 که ترافیک RCS بین دستگاه و شبکه می‌تواند با استفاده از SIP در رمزنگاری TLS محافظت شود، ارتباط برقرار می‌کند. از آن‌جا که پروژه‌ی CCMI هنوز استاندارد پیام‌رسانی مبتنی‌بر RCS خود را به‌طور کامل توسعه نداده است، درحال‌حاضر مشخص نیست که شرکت‌های carrier بزرگ امریکایی بتوانند از حریم خصوصی کاربران در برابر نظارت دولت محافظت کنند.

مدیرعامل Sprint بیان کرد که CCMI یک تجربه‌ی جذاب ارائه می‌دهد که تعامل در یک محیط قابل اطمینان را برای مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها تسهیل می‌کند.  همان‌طور که در آسیا مشاهده شد، پیام‌رسانی درحال تبدیل شدن به بستر دیجیتال قابل توجه بعدی است. CCMI این امکان را به مصرف‌کنندگان می‌دهد که زندگی خود را از گوشی هوشمند خود مدیریت کنند.

مدیرعامل گروه Verizon Consumer بیان کرد که مشتریان Verizon به پیام‌رسانی متنی قابل اطمینان وابسته هستند تا به‌سادگی آن‌ها را به افرادی که برایشان اهمیت بیشتری دارند متصل کند. CCMI بنیادی برای یک بستر دیجیتال نوآورانه ایجاد خواهد کرد که نه تنها مصرف‌کنندگان را با دوستان و خانواده متصل می‌کند بلکه تجربه‌ی بی‌نظیری برای مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهد تا در یک محیط قابل اطمینان به کسب‌وکارها متصل شوند.

اگرچه هر چهار carrier تلفن‌همراه قول داده‌اند تا پیام‌رسانی RCS جدید را تا سال آینده در اندروید راه‌اندازی کنند، اما در زمان راه‌اندازی برای همه‌ی کاربران اندرویدی قابل دسترس نخواهد بود، زیرا ممکن است کاربران به یک گوشی هوشمند نیاز داشته باشند که از این استاندارد پشتیبانی کند.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment