نگرانی در خصوص ارسال داده‌های مرورگرهای کاربران به شرکت چینی Tencent توسط اپل بالا گرفته است

گفته‌ها حاکی از آن است که شرکت اپل اطلاعات مرورگرهای وب iOS را برای یک شرکت اینترنتی چینی به نام Tencent ارسال می‌کند. اواخر هفته‌ی گدشته به‌طور گسترده اعلام شد که حداقل از iOS 12.2 شرکت اپل در بسترهای iOS و macOS و در مرورگر سافاری سرویس Tencent Safe Browsing را برای ارتقاء ویژگی Fraudulent Website Warning ادغام کرده است. مانند ویژگی Safe Browsing در مرورگرها کروم و فایرفاکس موزیلا، این ویژگی در مرورگر سافاری برای محافظت از کاربران در برابر تهدیدات آنلاین براساس فهرستی از وب‌سایت‌های مخرب ارائه شده است.

تا قبل از iOS 12.2 اپل برای انجام این کار از وب‌سایت‌های بلک‌لیست مربوط به سرویس Google’s Safe Browsing استفاده می‌کرد که دارای مشکلات حریم خصوصی بود. در این شرایط گوگل می‌توانست متوجه شود کاربر از چه وب‌سایت‌هایی بازدید کرده و با ذخیره‌ی IP می‌توانست تاریخچه‌ای از مرورهای کاربران را در اختیار داشته باشد. ولی در حال حاضر با استفاده از Tencent برای ارائه‌ی این سرویس، دسترسی‌هایی مانند دسترسی‌های گوگل برای این شرکت چینی فراهم می‌شود.

در آخرین به‌روزرسانی این ویژگی توسط اپل، دسترسی‌های مستقیم شرکت‌های گوگل و Tencent به آدرسی که کاربر از آن بازدید می‌کند محدود شده است ولی با این حال با ذخیره‌ی آدرس IP کاربر این شرکت‌ها می‌توانند فهرستی از وب‌سایت‌های پربازدید کاربر را بدست آورند. هرچند سابقه‌ی این شرکت خیلی هم خوفناک نیست ولی با دولت Beijing که سانسورهای زیادی را انجام می‌دهد، ارتباط نزدیکی دارد.

نکته‌ی نگران‌کننده‌ی دیگری که وجود دارد این است که در iOS مرورگرهای شخص ثالث حتی گوگل کروم، برای استفاده از ماشین WebKit خودشان توسط اپل محدود شده‌اند که این نیز یک مسأله‌ی شک‌برانگیز است. هرچند اپل به صراحت در قوانین حرمی خصوصی خود اعلام نکرده ولی مشخص هم نیست که آیا سافاری از ویژگی Tencent Safe Browsing در خارج از چین نیز استفاده می‌کند یا خیر. هرچند این بسیار محتمل است که از فهرست وب‌سایت‌های مخرب Tencent صرفا در داخل چین مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که سرویس گوگل در این کشور مسدود بوده و برای این شرکت یک گزینه‌ی جایگزین برای ارائه‌ی هشدار در خصوص وب‌سایت‌های مخرب به کاربران چینی است.  با این حال کاربرانی که نگرانی در خصوص حریم خصوصی دارند می‌توانند ویژگی Fraudulent Website Warning را در مرورگر سافاری غیرفعال کنند.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment

18 + 4 =