گوگل به خاطر نقض حریم خصوصی کودکان در یوتیوب ۱۷۰ میلیون دلار جریمه شد

گوگل در نهایت موافقت کرده است تا ۱۷۰ میلیون دلار جریمه‌ای را که به‌خاطر ادعای کمیسیون تجاری فدرال (FTC) و دادستان کل نیویورک در مورد این‌که سرویس یوتیوب با دسترسی غیرقانونی به اطلاعات شخصی کودکان بدون رضایت آن‌ها میلیون‌ها دلار درآمد کسب می‌کند، پرداخت کند.

گوگل باید ۱۳۶ میلیون دلار به FTC پرداخت کند و ۳۴ میلیون دلار جریمه به‌خاطر نقض قانون حفظ حریم خصوصی آنلاین کودکان (COPPA) به ایالت نیویورک پرداخت کند. قانون COPPA وب‌گاه‌های مربوط به کاربران و خدمات آنلاین را ملزم می‌کند تا قبل از جمع‌آوری اطلاعات شخصی کودکان زیر ۱۳ سال و استفاده از آن برای تبلیغات هدفمند به‌طور صریح رضایت والدین را به دست آورند.

بااین‌حال، تحقیقات FTC درباره‌ی سرویس ویدئوی گوگل برای کودکان به نام YouTube Kids نشان داد که داده‌های کودکان زیر ۱۳ سال را به‌صورت قانونی جمع‌آوری کرده است. این داده‌ها همچنین شامل کدهای شناسایی پایدار کودکان است که برای پیگیری عادت‌های مرور اینترنت کاربران در طول زمان بدون اطلاع به والدین آن‌ها و گرفتن رضایت آن‌ها استفاده می‌شود.

به‌گفته‌ی تنظیم‌کنندگان، یوتیوب بااستفاده از این اطلاعات جمع‌آوری‌شده برای ارسال تبلیغات هدفمند به بازدیدکنندگان این کانال‌ها میلیون‌ها دلار درآمد کسب کرده است.

رئيس FTC، جو سیمونز بیان کرد که این شرکت از تأیید بخش‌هایی از بستر خود که به کودکان مربوط است، امتناع ورزید. هیچ عذر و بهانه‌ای برای نقض قانون COPPA توسط یوتیوب وجود ندارد.

برای رفع این اتهامات، یوتیوب موافقت کرد که یک جریمه‌ی ۱۷۰ میلیون دلاری پرداخت کند که ۱۳۶ میلیون دلار آن به FTC و ۳۴ میلیون دلار آن به ایالت نیویورک پرداخت می‌شود. این جریمه قابل توجه‌ترین مبلغی است که در پرونده‌ی مربوط به قانون COPPA از زمان اجرای آن در سال ۱۹۹۸ توسط کنگره تا کنون به FTC پرداخت شده است. بااین‌حال، این مبلغ تنها بخشی از جریمه‌ی ۵ میلیارد دلاری است که FTC‌ در سال جاری به دلیل نقض حریم خصوصی برای فیس‌بوک تعیین کرده است.

گوگل و یوتیوب برای رفع اتهامات واردشده علاوه‌بر جریمه‌ی پولی باید تغییراتی ایجاد کنند تا از حریم خصوصی کودکان در یوتیوب محافظت کنند.

یکی از این تغییرات توسعه و نگه‌داری سیستمی است که به صاحبان کانال اجازه می‌دهد تا محتوای مربوط به کودکان را در بستر اشتراک‌گذاری ویدئو شناسایی کنند و در نتیجه یوتیوب می‌تواند از مطابقت با COPPA اطمینان حاصل کند.

تغییر دیگر نیز شناسایی صاحبان کانال‌هایی است که محتوای مربوط به کودکان در آن‌ها تابع تعهدات قانون COPPA است و درباره‌ی پیروی از قوانین به کارمندانی که با صاحبان کانال یوتیوب سر و کار دارند، آموزش می‌دهد.

مدیرعامل یوتیوب، سوزان وویچیتسکی بیان کرد که هیچ چیز مهم‌تر از محافظت از کودکان و حریم خصوصی آن‌ها نیست و افزود که یوتیوب جمع‌آوری داده و استفاده از آن در ویدئوهای ساخته‌شده برای کودکان را تنها به مواردی محدود خواهد کرد که برای پشتیبانی از عملکرد این سرویس موردنیاز است. وویچیتسکی همچنین بیان کرد که استفاده از تبلیغات شخصی‌سازی‌شده در مورد این محتوا را متوقف خواهد کرد و برخی ویژگی‌های دیگر مانند نظرات و هشدارها درباره‌ی این نوع محتوا در دسترس نخواهد بود.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment

سه × 4 =