ابزار جدید راه‌اندازی‌شده توسط فیس‌بوک، امکان کنترل گردش داده‌ها را برای کاربران فراهم می‌کند

شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک، در راستای اعمال قوانین حفظ حریم خصوصی در سراسر پلتفرم خود اعلام کرد که با راه‌اندازی یک ابزار جدید، به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌های فعالیت آنلاین خود را که از سایر برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها دریافت می‌کنند، کنترل نمایند. به گفته‌ی فیس‌بوک، این ابزار جدید که off-Facebook activity نام دارد، به کاربران اجازه می‌دهد تا خلاصه‌ای از برنامه‌ها و وب‌سایت‌هایی که اطلاعات مربوط به فعالیت آن‌ها را برای فیس‌بوک ارسال می‌کنند، مشاهده کرده و درصورت تمایل، این اطلاعات را از حساب کاربری خود حذف کنند. فیس‌بوک اعلام کرد که این ابزار، روش دیگری برای شفافیت و کنترل بیشتر مردم در این شبکه‌ی اجتماعی است.

درحال‌حاضر، وب‌سایت‌های تجاری بازدیدشده توسط مشتری دارای یک حساب کاربری در فیس‌بوک، می‌توانند جزئیات مربوط به این بازدید را برای فیس‌بوک ارسال کنند. این موضوع باعث می‌شود که این شبکه‌ی اجتماعی بتواند تبلیغات مربوط به هر کالایی که ممکن است توسط کاربر جستجو شده باشد، به او نمایش دهد.

با استفاده از این ابزار جدید، کاربران قادر خواهند بود خلاصه‌ای از اطلاعاتی را که سایر برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها از طریق ابزارهای تجاری مانند Facebook Pixel یا Facebook Login برای فیس‌بوک ارسال کرده‌اند، مشاهده کنند. سپس، آن‌ها می‌توانند ارسال این‌گونه اطلاعات یا تمامی فعالیت‌های خارج از فیس‌بوک را از حساب کاربری خود متوقف کنند.

فیس‌بوک اعلام کرده است که این قابلیت جدید ابتدا در ایرلند، کره‌ی جنوبی و اسپانیا و سپس، طی ماه‌های آینده برای سایر کشورها عرضه خواهد شد. این شرکت اعتقاد دارد که کنترل داده‌ها توسط خود کاربران اهمیت بسیار زیادی دارد.

ماه گذشته، تنظیم‌کننده‌های ایالات متحده‌ی آمریکا به‌دلیل درز اطلاعات و نقض حریم شخصی کاربران توسط فیسبوک، این غول شبکه‌های اجتماعی را به پرداخت جریمه‌ی ۵میلیارد دلاری محکوم کردند. در همین راستا، مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک اعلام کرد که برای پرداخت این جریمه‌ی تاریخی توافق کرده است، اما مهم‌تر از آن، به‌دنبال اعمال تغییرات ساختاری اساسی در محصولات و فعالیت‌های این شرکت است. او همچنین ادامه داد که درنظر دارد یک استاندارد کاملاً جدید برای این صنعت معرفی نماید.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment

هفت + 17 =