پرداخت باج ۱٫۱ میلیون دلاری به هکرها توسط دو شهر ایالت فلوریدا در ماه ژوئن

در ماه ژوئن، دو شهر ریویرا بیچ و لیک سیتی در ایالت فلوریدای امریکا به‌منظور دسترسی مجدد به فایل‌های رمزنگاری‌شده‌ی خود طی دو حمله‌ی باج‌افزاری جداگانه، مجبور به پرداخت بیش از ۱٫۱ میلیون دلار باج در قالب رمزارز بیت‌کوین به هکرها شدند. درهمین راستا، مقامات شهر لیک سیتی در شمال ایالت فلوریدا، به‌منظور بازشدن قفل سیستم‌های تلفن و ایمیل این شهر که در اثر یک حمله‌ی باج‌افزاری به مدت دو هفته فلج شده بودند، با پرداخت ۴۲ رمزارز بیت‌کوین (حدودا معادل ۵۷۳هزار دلار) به هکرها موافقت کرده‌اند.

در تاریخ ۱۰ ژوئن، پس از بازشدن یک ایمیل مخرب توسط یکی از کارمندان شهرداری، سیستم‌های شهر لیک سیتی توسط یک باج‌افزار آلوده شدند. از آن‌جایی که این حمله سه روش مختلف را برای آلوده‌کردن سیستم‌های شبکه‌ی هدف ترکیب می‌کند، تهدید سه‌گانه (Triple Threat) نام گرفته است. اگرچه کارشناسان فناوری اطلاعات شهر ظرف مدت ۱۰ دقیقه پس از آغاز این حمله‌ی سایبری کامپیوترها را قطع کردند، اما دیگر خیلی دیر شده بود و هکرها توانستند حساب‌های ایمیل کارکنان و سرورهای شهر را قفل کنند.

از آن‌جایی که اداره‎های پلیس و آتش‌نشانی از سرورهای متفاوتی برای انجام فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند، تنها کسانی بودند که تحت تأثیر این حمله قرار نگرفتند. پس از آن، هکرهای ناشناس با شرکت بیمه‌ی شهر تماس گرفته و پرداخت ۴۲ رمزارز بیت‌کوین را برای بازکردن قفل سیستم‌ها درخواست کردند. حال، گفته می‌شود که مقامات این شهر به‌منظور دسترسی مجدد به فایل‌های مهم خود با پرداخت این باج به هکرها موافقت کرده‌اند. اگرچه بخش عمده‌ی این خسارت تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد، بااین‌حال، مالیات‌دهندگان نیز ۱۰هزار دلار متحمل خواهند شد.

به گفته‌ی برایان هاوکینز، مدیر بخش فناوری اطلاعات شهر لیک سیتی، اگرچه سیستم‌های این شهر قفل شده‌اند، اما هیچ‌گونه شواهدی مبنی‌بر به خطرافتادن اطلاعات حساس وجود ندارد. او همچنین تأکید کرد که تمامی اطلاعات پرداخت سرویس مشتریان، مانند داده‌های کارت‌های اعتباری، توسط فروشندگان شخص ثالث و به‌صورت خارج از سایت ذخیره می‌شوند. بنابراین، با انجام این‌گونه حملات بر روی شبکه‌ی شهر، چنین اطلاعاتی در دسترس هکرها قرار نمی‌گیرند.

لیک سیتی، دومین شهر ایالت فلوریدا است که اخیرا تحت تأثیر حملات باج‌افزاری قرار گرفته است. همان‌طور که در تاریخ ۱۰ ماه مِی توسط رسانه‌های محلی گزارش شد، یکی دیگر از شهرهای این ایالت با نام ریویرا بیچ نیز، پس از کلیک یک لینک مخرب ضمیمه‌شده به یک ایمیل توسط یکی از کارمندان، قربانی یک حمله‌ی باج‌افزاری شد. این حمله، سیستم‌های کامپیوتری شهر ریویرا بیچ را حداقل به مدت سه هفته قفل کرد. پس از آن، شورای شهر ریویرا بیچ نیز مجبور شد تا با پرداخت ۶۵ رمزارز بیت‌کوین (حدودا معادل ۸۹۸هزار دلار) به هکرها موافقت نماید.

بااین‌حال، مقامات فدرال و کارشناسان امنیت سایبری همیشه به قربانیان توصیه می‌کنند تا از پرداخت باج به هکرها اجتناب نمایند؛ چراکه در این‌صورت آن‌ها به انجام حملات بیشتر ترغیب شده و همچنین، هیچ تضمینی وجود ندارد که پس از پرداخت باج نیز، فایل‌ها و سیستم‌های کامپیوتری قفل‌شده به‌طور کامل بازیابی شوند. در چنین مواقعی، سازمان‌ها و شرکت‌ها به‌جای پرداخت باج به هکرها بایستی از فایل‌ها و داده‌های مهم و موردنیاز خود پشتیبان‌های قوی تهیه کرده و همچنین، کارمندان خود را برای جلوگیری از این نوع حملات، آموزش دهند.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment