انتشار مرورگر Tor برای اندروید در فروشگاه گوگل‌پلی

مرورگر Tor، محبوب‌ترین مرورگر متمرکز بر حریم خصوصی برای اندروید، بالاخره از نسخه‌ی بتا خارج شد و درحال‌حاضر اولین نسخه‌ی پایدار آن در گوگل‌پلی در دسترس عموم قرار گرفته است. پروژه‌ی Tor در ۲۱ مِی اولین نسخه‌ی پایدار رسمی مرورگر بسیار امن خود برای اندروید را با نام Tor Browser 8.5 معرفی کرد که درحال‌حاضر کاربران می‌توانند آن را به صورت رایگان از فروشگاه گوگل‌پلی بارگیری کنند.

مرورگر Tor اغلب توسط افراد متمرکز بر حریم خصوصی، فعالان، روزنامه‌نگاران و حتی گروه‌های جرائم سایبری به‌منظور جلوگیری از نظارت دولت استفاده می‌شود. این مرورگر به کاربران اجازه می‌دهد تا به‌صورت ناشناس و با پنهان کردن آدرس‌های آی‌پی و هویت خود از طریق شبکه‌ای از سرورهای رمزنگاری‌شده اینترنت را جستجو کنند.

قبلا دسترسی به شبکه‌ی ناشناس Tor در سیستم عامل اندروید از طریق سایر برنامه‌ها یا مرورگرها مانند برنامه‌ی Orbot/Orfox در دسترس بود، اما درحال‌حاضر کاربران می‌توانند از مروگر Tor در تلفن همراه خود استفاده کنند. اولین نسخه‌ی آلفای مرورگر Tor توسط پروژه‌ی Tor در ماه سپتامبر سال گذشته منتشر شد و از آن به بعد توسعه‌دهندگان بسیار تلاش کرده‌اند تا همان محافظت‌هایی را که کاربران در نسخه‌ی دسک‌تاپ از آن برخوردار هستند در بستر اندروید نیز ارائه دهد.

این شرکت در پست وبلاگی خود نوشت که مرور اینترنت با تلفن همراه در سراسر جهان درحال افزایش است و در برخی نقاط معمولاً تنها راه دسترسی افراد به اینترنت است. در این نقاط، اغلب نظارت و سانسور آنلاین شدیدی وجود دارد، بنابراین دسترسی به این کاربران اولویت این پروژه بود. به‌گفته‌ی توسعه‌دهندگان پروژه‌ی Tor، نسخه‌ی اندروید مرورگر Tor مانند نسخه‌ی دسکتاب کامل نیست، اما کاربران می‌توانند ویژگی‌های امنیتی مانند عدم دور زدن پراکسی، انزوای اول شخص برای مسدود کردن ردیابی بین سایتی و سایر روش‌های محافظت از اثر انگشت را مشاهده کنند.

شرکت Tor بیان کرد که بااین‌که هنوز ویژگی‌های نسخه‌ی دسک‌تاپ و اندروید مرورگر Tor تفاوت‌هایی دارد، اما مطمئن است که نسخه ی اندروید مرورگر Tor اساساً همان محافظت‌هایی را ارائه می‌دهد که در بسترهای دسک‌تاپ وجود دارد. مرورگر Tor در بخش اعلان‌ها در دستگاه اندرویدی، یک کلید «New Identity» ایجاد می‌کند که به کاربر اجازه می‌دهد تا بلافاصله نمونه‌ی شبکه‌ی Tor خود را به‌همراه کش‌ها و سایر اطلاعات پاک کند، بدون این‌که برنامه را مجدداً باز یا شبکه‌ی Tor را مجدداً راه‌اندازی کند. پروژه‌ی Tor علاوه‌بر نسخه‌ی اندرویدی از انتشار یک سری ویژگی‌های جدید مانند تب‌های اضافی، لوگوی‌های جدید و بهبودهای رابط کاربری در آخرین نسخه‌ی مرورگر Tor خبر داد. این شرکت همچنین بیان کرد که مرورگر Tor همچنان از بستر iOS دوری می‌کند، زیرا اپل همچنان مرورگرهای شخص ثالث را محدود می‌کند و شرکت‌های مرورگر را مجبور می‌کند تا از موتور متعلق به آن استفاده کنند. بااین‌حال، کاربران آیفون و آی‌پد می‌توانند از مرورگر Onion برای دسترسی به شبکه‌ی Tor استفاده کنند.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment