ثبت‌نام ۳ میلیون کاربر جدید در تلگرام در پی قطعی واتس‌اپ و فیس‌بوک

واتس‌اپ، فیس‌بوک و اینستاگرام در ۱۳ مارس با قطعی گسترده‌ای مواجه شد و کاربران در سراسر جهان مشکلات مربوط به ارسال پیام در واتس‌اپ ، ارسال فید در فیس‌بوک و دسترسی به سایر ویژگی‌ها در بسترهای متعلق به فیس‌بوک را گزارش دادند. بااین‌که این قطعی هم برای غول رسانه‌ی اجتماعی و هم برای میلیون‌ها کاربر مشکل‌ساز بود، اما کسی که از این حادثه سود برد، پیام‌رسان تلگرام بود.

پاول دورف، بنیان‌گذار بستر پیام‌رسان محبوب تلگرام ادعا می‌کند که در عرض ۲۴ ساعت گذشته که سرویس‌های پیام‌رسان رقیب با مشکل مواجه بودند، ثبت‌نام در این پیام‌رسان افزایش داشته است. پاول دورف در کانال تلگرامی خود نوشت که در عرض ۲۴ ساعت گذشته ۳ میلیون کاربر جدید در تلگرام ثبت‌نام کردند. وی اظهار داشت که ما حریم خصوصی واقعی و فضای نامحدودی برای هر کاربر ارائه می‌دهیم.

تلگرام یک جایگزین عالی برای پیام‌رسان فیس‌بوک و خدمات واتس‌اپ است و یک ویژگی پیام‌رسانی رمزنگاری‌شده‌ی انتها به انتهای انتخابی به کاربران ارائه می‌دهد؛ بنابراین، هیچ‌کس حتی تلگرام به آن‌ها دسترسی ندارد. تلگرام پشتیبانی از رمزنگاری انتها به انتها را در سال ۲۰۱۳ میلادی و سه سال قبل از واتس‌اپ و پیام‌رسان فیس‌بوک ارائه داد. پیام‌رسان تلگرام ویژگی‌های منحصربه‌فرد زیادی را در ماه‌های اخیر معرفی کرده است که هیچ برنامه‌ی پیام‌رسان محبوب دیگری هنوز ارائه نکرده است.

پیام‌رسان تلگرام در گذشته نیز پس از آن‌که دورف از پذیرش درخواست‌های دولت برای ارائه‌ی کلیدهای رمزنگاری و اطلاعات کاربران خودداری کرد، در کشورهایی مانند ایران و حتی در کشور خود یعنی روسیه با محدودیت‌های مواجه شده است. در ۵ سال اخیر، تلگرام داده‌های خصوصی را به اشخاص ثالث ازجمله دولت‌ها افشا کرده است. به همین دلیل تلگرام توسط دولت‌هایی مانند روسیه و ایران ممنوع شده است اما سایر برنامه‌ها مانند واتس‌اپ در این کشورها مشکلی ندارند.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment