نحوه‌ی غیرفعال کردن امکان ردیابی مکان کاربر در پس‌زمینه در برنامه‌ی فیس‌بوک

هر برنامه‌ای که با مجوز دسترسی به سرویس مکان در گوشی هوشمند نصب می‌شود، می‌تواند به‌طور مداوم اطلاعات مکان لحظه‌ای کاربر را به‌طور مخفیانه به‌دست آورد، حتی زمانی‌که از آن استفاده نکند و در پس‌زمینه باشد. نصب برنامه‌ی فیس‌بوک در گوشی‌های هوشمند اندورید و iOS به‌طور خودکار رضایت حقوقی کاربر برای جمع‌آوری سابقه‌ی مکانی دقیق او را به این شرکت اعلام می‌کند. در برنامه‌ی فیس‌بوک تنظیماتی به نام سابقه‌ی مکانی وجود دارد که به‌طور پیش‌فرض فعال می‌شود و به شرکت فیس‌بوک اجازه می‌دهد تا در هر لحظه وحتی در زمان عدم استفاده از آن کاربر را ردیابی کند؛ بنابراین، هربار که کاربر تنظیمات خدمات مکان یا GPS‌را در گوشی هوشمند خود فعال می‌کند، فیس‌بوک ردیابی مکان او را آغاز می‌کند.

کاربران می‌توانند به‌طور دستی گزینه‌ی سابقه‌ی مکانی فیس‌بوک را از تنظیمات برنامه غیرفعال کنند تا از جمع‌آوری اطلاعات مکانی خود حتی در زمان استفاده از برنامه نیز جلوگیری کنند. بااین‌حال، متأسفانه غیرفعال کردن سابقه‌ی مکانی برخی از ویژگی‌های فیس‌بوک را که به اطلاعات مکانی وابسته است، مختل می‌کند که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به برچسب‌گذاری مکان‌ها در عکس بارگذاری‌شده اشاره کرد. در مورد iOS باید گفت که اپل در این موارد کنترل بیشتری در سطح دستگاه در اختیار کاربر قرار می‌دهد و هر جا کاربران نخواهند به‌طور کامل مانع از استفاده‌ی یک برنامه از اطلاعات مکانی خود شوند، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا انتخاب کنند که آیا برنامه می‌تواند در پس‌زمینه نیز به اطلاعات مکانی دسترسی پیدا کند یا خیر. بااین‌حال، افرادی که در سیستم‌عامل اندروید از فیس‌بوک استفاده می‌کنند یا باید دسترسی کامل را به فیس‌بوک اعطا کنند و یا به‌طور کامل مانع از دسترسی این برنامه به اطلاعات مکانی خود شوند، گزینه‌ای وجود ندارد که تنها در زمان استفاده از برنامه به آن مجوز دسترسی بدهند.

نحوه‌ی جلوگیری از ردیابی فیس‌بوک در زمان عدم استفاده از آن

فیس‌بوک درنهایت با معرفی تنظیمات حریم خصوصی جدید برای برنامه‌ی اندرویدی خود این عملکرد برنامه را تغییر داده است و امکان کنترل دقیق جمع‌آوری اطلاعات مکانی در پس‌زمینه را به کاربران می‌دهد.

کاربران برای جلوگیری از ردیابی مکان خود در زمانی که از برنامه فیس‌بوک استفاده نمی‌کنند باید اقدامات زیر را انجام دهند:

  • برنامه‌ی فیس‌بوک را در گوشی هوشمند خود باز کنند و در گوشه‌ی راست بالا به منوی تنظیمات بروند
  • روی تنظیمات و حریم خصوصی کلیک کنند
  • میان‌بر حریم خصوصی را انتخاب کنند
  • مدیریت تنظیمات مکانی خود را انتخاب کنند
  • گزینه‌ی «Background Location» را خاموش کنند

کاربران iOS که هنوز امکان ردیابی مکان فیس‌بوک در پس‌زمینه را غیرفعال نکرده‌اند، می‌توانند اقدامات زیر را انجام دهند:

  • به تنظیمات بروند
  • حریم خصوصی را انتخاب کنند
  • گزینه‌ی «Location Services» را انتخاب کنند
  • درصورتی که بخواهند از ردیابی مکانی توسط همه‌ی برنامه‌ها جلوگیری کنند، گزینه‌ی Location Services را خاموش کنند، اما درصورتی‌که بخواهند این تنظیمات را نسبت به هر برنامه محدود کنند، روی هر برنامه کلیک و گزینه‌ی «Never» یا «While Using» را انتخاب کنند.

فیس‌بوک به همه‌ی کاربران اندروید و iOS خود هشدار داده و از آن‌ها خواسته است تا تنظیمات اطلاعات مکانی خود را بررسی کنند.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment