افشای پایگاه‌داده‌ی تشخیص چهره‌ی چینی که مسلمانان را ردیابی می‌کند

کشور چین اغلب مسئول اجرای پویش‌های نظارتی و فعالیت‌های جاسوسی روی شهروندان این کشور است. درحال‌حاضر یک پایگاه‌داده‌ی تشخیص چهره کشف شده که اتهامات مطرح‌شده علیه چین را تأیید می‌کند.

به‌گزارش خبرگزاری‌ها، یک پژوهش‌گر امنیتی هلندی پایگاه‌داده‌ای را افشا کرده که حاوی اطلاعاتی درباره‌ی روش‌های نظارتی شدید و فناوری‌هایی است که دولت چین برای ردیابی و به حداقل رساندن اقلیت مسلمان اویغور در کشور استفاده می‌کند. به‌گفته‌ی این پژوهش‌گر، دولت چین احتمالاً ماه‌ها از پایگاه‌داده‌ی تشخیص چهره استفاده کرده است تا به‌صورت از راه دور بر جمعیت اویغور در منطقه‌ی Xinjiang نظارت کند.

این پایگاه‌داده متعلق به یک شرکت چینی به نام SenseNets است که تجزیه و تحلیل جمعیت و خدمات فناوری تشخیص چهره از طریق ویدئو را ارائه می‌دهد. این پژوهش‌گر بیان کرد که پایگاه‌داده‌ی SenseNets حاوی اطلاعات مربوط به ۲٬۵۶۵٬۷۲۴ کاربر و همچنین جریانی از مختصات GPS است. این پایگاه‌داده نه تنها حاوی نام‌های کاربری است، بلکه حاوی اطلاعات شخصی مهمی است که به‌طور معمول بخشی از کارت‌های شناسایی هستند. علاوه‌برآن، پژوهش‌گران اطلاعاتی درباره‌ی نام، شماره‌ی کارت شناسایی، جنسیت، ملیت، آدرس، عکس، تاریخ تولد و اطلاعات استخدامی نیز یافته‌اند.

مختصات GPS‌ نیز مربوط به افراد بوده  و پایگاه‌داده نیز حاوی فهرستی از ردیاب‌ها بوده است که مکان دوربین‌های عمومی را ارائه می‌دهند. به‌عنوان مثال مکان‌هایی مانند مسجد، ایستگاه پلیس، هتل و رستوران و سایر مکان‌های عمومی وجود دارد که معمولاً درآن‌جا دوربین‌های نظارتی نصب می‌شود. مسأله‌ی تعجب‌آور این است که استفاده از چنین فناوری‌های پیشرفته‌ای برای نظارت بر اقلیت تحت ستمی که تهدید واقعی برای امنیت کشور نیستند، میلیاردها دلار هزینه دارد. شایان ذکر است که باوجود پایگاه‌داده‌ی افشاشده که نحوه‌ی عملکرد سیستم نظارت بر مسلمانان اویغور را مشخص می‌کند، چین به‌طور قطعی نقض حقوق اقلیت‌ها را تکذیب کرده است.

پست‌های مشابه

Leave a Comment

12 − 6 =