شرکت IBM شرکت نرم‌افزارهای متن‌باز Red Hat را به قیمت ۳۴ میلیارد دلار خریداری کرد

 

امسال سال نرم‌افزارهای متن‌باز بوده است. چندی قبل شرکت مایکروسافت سرویس میزبانی کد با نام گیت‌هاب را به قیمت ۷٫۵ میلیارد دلار خریداری کرد. چند روز قبل نیز شرکت IBM یکی از توزیع‌های معروف لینوکس یعنی Red Hat را به قیمت ۳۴ میلیارد دلار خریداری کرد. این توزیع که با نام سیستم عامل Red Hat Enterprise Linux (RHEL) شناخته می‌شود یک شرکت سرآمد در عرصه‌ی ارائه‌ی نرم‌افزارهای متن‌باز در سطح سازمانی است. 


درآمد Red Hat در سال گذشته ۲٫۴ میلیارد دلار و امسال ۲٫۹ میلیارد دلار بوده است. ممکن است سوال کنید با اینکه نرم‌افزارهای این شرکت متن‌باز بوده و به‌روزرسانی‌ها رایگان ارائه می‌شود، منبع درآمد این شرکت از کجاست. این شرکت یکی از اولین شرکت‌هایی است که مدل کسب درآمد از نرم‌افزارهای متن‌باز را پیدا کرده و در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ای شامل ارزیابی، پیاده‌سازی، مهاجرت پلتفرم، ادغام راه‌حل و توسعه نرم‌افزار فعالیت می‌کند. 


همانند دیگر شرکت‌های بزرگ فناوری، IBM نیز یکی از طرفداران اصلی لینوکس و مشارکت‌کننده در هسته لینوکس و دیگر پروژه‌های منبع باز است. با این حال این شرکت در نظر دارد با خرید Red Hat خود را در فهرست شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی سرویس پردازش ابری قرار دهد. نکته‌ای که وجود دارد و باید به آن اشاره شود این است که Red Hat با گروه مدیریتی قبلی خود به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد. اگر برنامه‌ریزی‌هایی که دو طرف انجام داده‌اند به خوبی پیش رود، این قرارداد در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۹ میلادی بسته خواهد شد. 

 

منبع
 

پست‌های مشابه

Leave a Comment