اجرای reCAPTCHA v3 توسط گوگل

 

گوگل روز دوشنبه اجرایی شدن reCAPTCHA v3 را اعلام کرد که قرار است تجربه‌ی امنی را در مرور وب برای کاربران رقم زده و آن‌ها را از حل چالش‌های کپچا خلاص کند. reCAPTCHA  یک سرویس امنیتی است که توسط گوگل ارائه شده تا از وب‌سایت‌ها در برابر بهره‌برداری و هرزنامه‌های جلوگیری کند. در reCAPTCHA v1 از کاربر خواسته می‌شد تا یک متن کج‌وکوله را خوانده و آن را وارد کنند. در نسخه‌ی دوم این سرویس بهبودهای قابل توجهی صورت گرفت و از انواع مختلفی از داده‌ها استفاده می‌کرد تا انسان را از بات شناسایی کند. در reCAPTCHA v3 با اجرای تحلیل ریسک تطبیقی در پس‌زمینه و و ارائه‌ی یک امتیاز، به وب‌سایت اعلام می‌شود یک تعامل تا چقدر می‌تواند مشکوک به استفاده توسط بات باشد. 


از این امتیاز می‌توان برای تعریف تگ‌های action استفاده کرد. این تگ‌ها در ادامه برای مدیر وب‌سایت در مشخص کردن عملیاتی که باید در مواجهه با یک کاربر صورت گیرد، مفید خواهد بود. این امتیاز بین ۰ و ۱ خواهد بود. اگر امتیاز به ۱ نزدیک باشد نشان می‌دهد فردی که در تعامل با وب‌سایت است به احتمال زیاد انسان بوده و نزدیکی به ۰ نیز نشان‌دهنده‌ی بات بودن است. گوگل به مدیران وب‌سایت‌ها توصیه می‌کند برای تحلیل ریسک بهتر، از reCAPTCHA v3 در صفحات مختلف استفاده کنند. در کنسول مدیریتی reCAPTCHA  اطلاعات مفیدی در مورد امتیازات و اکشن‌ها ارائه می‌شود و کاربر می‌توان به راحتی صفحات وبی که توسط بات‌ها هدف قرار گرفته‌اند را شناسایی کند. 


گوگل اعلام کرده است امتیازی که reCAPTCHA v3 ارائه می‌دهد با اهداف مختلفی قابل استفاده است. به‌عنوان مثال کاربر می‌تواند برای این امتیاز حدآستانه مشخص کند به‌طوری که اگر کاربری آن امتیاز را کسب نکرد، نیاز به تاییدهای بیشتری داشته باشد. گوگل برای این حدآستانه عدد ۰٫۵ را پیشنهاد کرده است. مدیران وب‌سایت‌ها می‌توانند از این امتیاز در ترکیب با داده‌های دیگری مانند تاریخچه‌ی تراکنش‌ها و اطلاعات پروفایل کاربران استفاده کرده و تاییدهای دقیق‌تری داشته باشند. براساس گفته‌ی گوگل این امتیاز می‌تواند توسط مدل‌های یادگیری ماشین نیز مورد استفاده قرار گرفته و در تشخیص ناهنجاری‌ها به کار رود. 
 

منبع

Related posts

Leave a Comment

12 − شش =