۳۰ میلیون حساب کاربری تحت تاثیر نقض داده‌ی فیس‌بوک: بررسی کنید که آیا تحت تاثیر قرار گرفته‌اید یا خیر!

 

اواخر ماه گذشته بود که فیس‌بوک بزرگ‌ترین نقض داده‌ی خود را اطلاع‌رسانی کرد که در آن به‌واسطه‌ی یک آسیب‌پذیری در ویژگی View As توکن‌های دسترسی در اختیار نفوذگران قرار گرفته بود و اطلاعات میلیون‌ها کاربر فیس‌بوک به سرقت رفته بود. در گزارش اولیه که توسط فیس‌بوک منتشر شد، تعداد کاربرانی که تحت تاثیر این نقض داده قرار گرفته بودند، ۵۰ میلیون اعلام شده بود. با این حال در گزارش جدید فیس‌بوک این تعداد به ۳۰ میلیون کاهش پیدا کرده است.


علاوه بر ۳۰ میلیون حساب کاربری، نفوذگران توانسته‌اند به اطلاعات شخصی ۲۹ میلیون کاربر فیس‌بوک نیز دست یابند هرچند این شرکت اعلام کرده نقض داده، اطلاعات مربوط به حساب‌های کاربری شخص ثالث را تحت تاثیر قرار نداده است. مسئولان فیس‌بوک اطلاعات شخصی که مربوط ۲۹ میلیون کاربر بوده و به سرقت رفته را گزارش کرده‌اند که به صورت زیر است:


برای حدود ۱۵ میلیون کاربر فیس‌بوک مجموعه اطلاعات زیر در اختیار نفوذگران قرار گرفته است: نان کاربری، اطلاعات تماس شامل شماره تلفن، آدرس ایمیل و اطلاعات پروفایل. برای ۱۴ میلیون کاربر دیگر، اطلاعات بیشتری در دسترس نفوذگران قرار گرفته است. علاوه بر اطلاعاتی که در گروه بالا ذکر شد می‌توان به اطلاعات موجود در پروفایل‌ها مانند جنسیت، زبان، وضعیت ارتباط، مذهب، زادگاه، شهر جاری، تاریخ تولد، انواع دستگاه‌هایی که برای دسترسی به فیس‌بوک استفاده می‌شود، آموزش، کار، افراد یا صفحه‌هایی که آن‌ها دنبال می‌کنند، و آخرین جستجوهایی که اخیرا انجام شده اشاره کرد. 


فیس‌بوک با این حال اعلام کرده نفوذگران نتوانسته‌اند به اطلاعات پیام‌رسان‌ها، اینستاگرام، واتس‌اپ، دیگر برنامه‌های شخص ثالث و حساب‌های کاربری توسعه‌دهندگان دسترسی پیدا کنند. به کاربران اعلام شده است با مراجعه به بخش Help Center در این شبکه‌ی اجتماعی بررسی کنند که آیا اطلاعات آن‌ها تحت تاثیر این نقض داده قرار گرفته است یا خیر. فیس‌بوک همچنین به ۳۰ میلیون کاربر وقوع این نقض داده را اطلاع‌رسانی کرده و به آن‌ها راه‌کارهای جلوگیری از تهدیدات احتمالی را ارائه کرده است. هویت نفوذگران هنوز در دست بررسی است و ناشناس باقی مانده است.
 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment