استقرار جاسوس‌افزار قدرتمند Pegasus اندروید و iOS در ۴۵ کشور

 

یکی از خطرناک‌ترین بدافزارهای اندروید و iOS در چند سال اخیر، به تازگی شناسایی شده است. به گفته‌ی محققان امنیتی این بدافزار در طول ۲ سال گذشته ۴۵ کشور را هدف حملات خود قرار داده است. این جاسوس‌افزار Pegasus نام داشته و توسط NSO Group توسعه داده شده است. NSO Group یک شرکت رژیم صهیونیستی است که به فروش ابزارهای جاسوسی و نظارتی اندروید و آیفون به نهادهای امنیتی و اطلاعاتی مشهور است. 


بدافزار جدید یکی از پیچیده‌ترین توسعه‌های این شرکت است که می‌تواند از راه دور به دستگاه‌های اندروید و آیفون نفوذ کرده و اطلاعات زیادی از دستگاه قربانی بدست آورد. از جمله‌ی این اطلاعات می‌توان به پیام‌های متنی، تقویم، ایمیل‌ها، پیام‌های واتس‌اپ، مکان کاربر، میکروفون و دوربین بدون اطلاع قربانی اشاره کرد. بدافزار Pegasus قبلا برای هدف قرار دادن فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران از مکزیک تا امارات متحده عربی استفاده شده است. در حال حاضر، یک گزارش جدید که توسط دانشگاه تورنتو روز سه‌شنبه منتشر شده، نشان می‌دهد که آلودگی به این بدافزار در کشورهای مختلفی مشاهده شده است.


محققان اعلام کردند تاکنون تعداد ۱۷۴ مورد آلودگی در سراسر جهان آلودگی به این بدافزار گزارش شده اما در حال حاضر آلودگی به بدافزار Pegasus در ۴۵ کشور کشف شده است. در حالی که ممکن است برخی از مشتریان این شرکت رژیم صهیونیستی از ابزار نظارتی به درستی و به‌طور قانونی استفاده کنند ولی مشاهده شده برخی از این مشتریان در راستای اهداف مخرب از این ابزار بهره‌برداری کرده و عملا آن را به یک جاسوس‌افزار تبدیل کرده‌اند. این مشتریان سوءاستفاده‌کننده بحرین، قزاقستان، مکزیک، مراکش، عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستند.


فهرست کشورهای مورد هدف Pegasus شامل الجزایر، بحرین، بنگلادش، برزیل، کانادا، ساحل عاج، مصر، فرانسه، یونان، هند، عراق، رژیم صهیونیستی، اردن، قزاقستان، کنیا، کویت، قرقیزستان، لتونی، لبنان، لیبی، مکزیک، مراکش، هلند، عمان، پاکستان، فلسطین، لهستان، قطر، رواندا، عربستان سعودی، سنگاپور، آفریقای جنوبی، سوئیس، تاجیکستان، تایلند، توگو، تونس، ترکیه، امارات متحده عربی، اوگاندا، بریتانیا، ایالات متحده، ازبکستان، یمن و زامبیا است. 


این شرکت رژیم صهیونیستی اعلام کرده با تمامی مشتریان خود در کشورهای مختلف با موافقت آن‌ها همکاری داشته و در تلاش بوده تا هیچ قانونی نقض نشود. این شرکت همچنین اعلام کرده در گزارشی که محققان منتشر کرده‌اند ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد چرا که این شرکت این ابزار را به برخی از کشورها که در فهرست فوق وجود دارد، نفروخته است.

 

منبع
 

پست‌های مشابه

Leave a Comment