پرداخت میلیون‌ها دلار توسط گوگل به مسترکارت برای ردیابی خریدهای کاربران

 

گوگل یک قرارداد چند میلیون دلاری را با مسترکارت منعقد کرده و براساس این قرارداد می‌تواند خریدهای کاربران به‌طور آفلاین را ردیابی کند. این توافق‌نامه در طول ۴ سال مذاکره امضاء شده است. هیچ یک از این شرکت‌ها تاکنون این موضوع را اطلاع‌رسانی نکرده بود. گوگل از داده‌هایی که از این طریق فراهم می‌شود در ابزاری به نام «ارزیابی فروش فروشگاه» استفاده می‌کند. این ابزار در مرحله‌ی تست بوده و به تبلیغ‌کنندگان کمک می‌کند تا متوجه شوند چه میزان از تبلیغات آن‌ها منجر به فروش محصولات شده است.


گوگل اعلام نکرده بود داده‌های مورد استفاده در این ابزار را از چه منبعی دریافت می‌کند. فقط گفته شده بود که این اطلاعات از طریق شرکت‌های همکار دریافت شده و ۷۰ درصد از مشتریان آمریکایی از طریق همکاران گوگل به کارت‌های اعتباری و پرداخت دسترسی دارند. این مسأله نشان می‌دهد گوگل احتمالا علاوه بر مسترکارت، برای دریافت این اطلاعات با شرکت‌های دیگر نیز همکاری دارد. با این حال کاربران می‌توانند در تنظیمات حساب کاربری خود با غیرفعال کردن گزینه‌ی «فعالیت برنامه‌ی کاربردی و وب» از ردیابی خریدهای خود جلوگیری کنند. 


مسترکارت اعلام کرده هیچ‌گونه اطلاعات شخصی کاربران را با شرکت دیگری به اشتراک نگذاشته است. سخنگوی مسترکارت گفت: «با توجه به گزارش بلومبرگ من سریعا متوجه شدم که فرضیه گزارش شده دروغ است. در راه‌کاری که شبکه‌ی ما طبق آن عمل می‌کند، ما نمی‌دانیم که مشتری چه اقلامی را از فروشگاه دیجیتال یا فیزیکی خرید کرده است. هیچ تراکنش شخصی یا اطلاعات شخصی به شرکت‌های دیگر ارائه نشده است. این راه‌کار انتظارات از حریم خصوصی را فراهم می‌آورد. ما در پردازش یک تراکنش، نام فروشنده و مبلغ کل خرید را مشاهده می‌کنیم.»

 

منبع
 

Related posts

Leave a Comment

12 − یازده =