اپل داده‌های iCloud کاربران چینی را به مراکز داده‌ی تحت کنترل دولت منتقل می‌کند

 

خبرهای وحشتناک برای کاربران چینی اپل‌! شریک مرکز داده‌ی چینی شرکت اپل، با انتقال داده‌های iCloud متعلق به ۱۳۰ میلیون کاربر چینی به یک سرویس ذخیره‌سازی ابر مدیریت شده توسط یک ارائه‌دهنده‌ی دولتی خدمات مخابراتی تلفن همراه، باعث افزایش نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی شده است.


در ماه فوریه‌ی سال جاری، اپل برای رعایت مقررات جدید دولت چین و با وجود نگرانی‌های فعالان حقوق بشر، کلیدهای رمزنگاری و داده‌های iCloud کاربران چینی خود را از سرورهای آمریکایی خود به سرورهای محلی در خاک چین منتقل کرد. برای این کار، اپل با یک شرکت چینی به نام Guizhou-Cloud Big Data (GCBD) که اوایل سال جاری، کنترل کسب‌وکار iCloud اپل در چین را به‌دست آورده بود، قرارداد امضاء کرد.


در حال حاضر، اطلاعات حساسی مانند ایمیل‌های کاربران، پیام‌های متنی، تصاویر و نیز کلیدهای رمزنگاری که از آن‌ها محافظت می‌کند، به سرویس ذخیره‌سازی ابر Tianyi انتقال داده شده است. این سرویس، یک سرمایه‌گذار تجاری است که توسط اپراتور تلفن همراه مخابرات چین مدیریت می‌شود.


چین پیش از این، قانونی به نام قانون امنیت ملی را به تصویب رسانده بود که به پلیس اجازه می‌دهد تا برای دسترسی به داده‌های شخصی کاربران، از شرکت‌ها دور زدن کلیدهای رمزنگاری یا سایر ابزارهای امنیتی آن‌ها را درخواست کند. این حرکت، که بدون شک از سوی اپل تایید شده است، درحال حاضر دسترسی دولت چین را به داده‌های iCloud کاربران آسان‌تر کرده و باعث افزایش نگرانی کاربران و فعالان حقوق بشر در زمینه‌ی حفظ حریم خصوصی شده است.


کاربران چینی اپل برای جلوگیری از ذخیره‌ی داده‌های خود بر روی سرورهای چینی، می‌توانند هنگام تنظیم حساب کاربری iCloud خود، کشور دیگری را انتخاب کنند. با این حال، هنوز مشخص نیست که اگر یک کاربر موجود این تغییر را اعمال کرده و داده‌های خود را به مراکز داده‌ی آمریکایی منتقل نماید، داده‌های او از سرورهای چینی حذف خواهند شد یا خیر.


در سال ۲۰۱۷ میلادی نیز چین، قانون امنیتی سایبری را تصویب کرده بود که برای ذخیره‌ی داده‌های کاربران خود داخل مرزهای کشور، به اپراتورهای زیرساخت‌های حیاتی اطلاعات نیاز داشت. این قانون، احتمالا اپل را به مشارکت با مرکز داده‌ی جدید چین مجبور کرده است. اپل در ماه‌های اخیر به‌منظور عملیات منطقه‌ای خود در پرجمعیت‌ترین کشور جهان، به‌شدت درحال اجرای جنبه‌های مختلف قوانین چین می‌باشد. سال گذشته نیز، اپل برای رعایت قوانین فضای مجازی چین، با حذف برنامه‌های VPN از فروشگاه رسمی خود در چین، دور زدن دیواره‌ی آتش بزرگ این کشور را برای کاربران اینترنتی دشوارتر کرده بود.
 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment