فیس‌بوک آسیب‌پذیری در ویژگی مسدودسازی را به ۸۰۰ هزار کاربر هشدار داد

 

فیس‌بوک هفته‌ی گذشته اعلام کرد که ۸۰۰ هزار کاربر تحت تاثیر یک اشکال قرار گرفته‌اند که به‌صورت موقت منجر می‌شود تا افرادی که مسدود شده بودند از این حالت خارج شوند. این غول رسانه‌ی اجتماعی همچنین برخی از محدودیت‌های اسط برنامه‌نویسی جدید طراحی‌شده برای بهتر شدن محافظت از اطلاعات کاربران را منتشر کرد.


هنگامی‌که شما فردی را در فیس‌بوک مسدود می‌کنید، از مشاهده‌ی پست‌ها، آغاز یک گفتگو در پیام‌رسان و یا حتی افزودن شما به‌عنوان یک دوست توسط آن‌ها جلوگیری می‌شود. با این حال، یک آسیب‌پذیری موجود در فیس‌بوک و پیام‌رسان آن موجب شده است که کاربران مسدودشده بتوانند برخی از مطالب پست‌شده توسط افرادی را که قبلا آن‌ها را مسدود کرده‌اند، مشاهده کنند. این آسیب‌پذیری در تاریخ ۲۹ ماه مه معرفی و در تاریخ ۵ ژوئن وصله شد.


به گفته‌ی ارین ایگان، افسر ارشد امنیت حریم خصوصی فیس‌بوک، کاربران مسدودشده نمی‌توانند محتوای به اشتراک گذاشته شده با دوستان را مشاهده کنند، اما ممکن است محتوای به اشتراک گذاشته شده با دوستانِ دوستان برای آن‌ها نمایش داده شود. همچنین فرد مسدودشده می‌تواند از طریق پیام‌رسان با فرد مسدودکننده تماس برقرار کند. ایگان تصریح کرد که به موجب این اشکال، ارتباطات دوستانه مجددا برقرار نشده و ۸۳ درصد از کاربران آسیب‌دیده تنها یک نفر را به‌صورت موقت مسدود کرده‌اند. کاربران آسیب‌دیده یک اعلان را در حساب کاربری خود مشاهده خواهند کرد.

 

محدودیت‌ها و تغییرات رابط برنامه‌نویسی جدید
به‌دنبال رویداد کمبریج آنالیتیکا که در آن با استفاده از یک برنامه، داده‌های شخصی ده‌ها میلیون کاربر با مشاور سیاسی انگلیس به اشتراک گذاشته شد، فیس‌بوک روز دوشنبه هفته‌ی قبل اعلام کرد که اقدامات لازم را آغاز کرده است. این غول رسانه‌ی اجتماعی قبلا نیز اطلاعاتی را در مورد اقداماتی که برای محافظت بهتر از داده‌های انتخابات و کاربران انجام داده بود، به اشتراک گذاشته و اکنون تغییرات جدید اعمال‌شده را که توسعه‌دهندگان نرم‌افزار را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اعلام کرده است.


توسعه‌دهندگان مطلع شدند که واسط‌های برنامه‌نویسی متعددی از جمله Graph API Explorer App، Profile Expression Kit، Trending API، ابزار Signal، Trending Topics، Hashtag Voting، Topic Search، Topic Insights، Topic Feed و Public Figure منسوخ شده‌اند. واسط‌های برنامه‌نویسی Trending و Topic بخشی از کیت ابزاری Media Solutions هستند.


درحالی‌که برخی از واسط‌های برنامه‌نویسی به‌دلیل استفاده‌ی کم منسوخ شده‌اند، برخی دیگر تنها محدود خواهند شد. توسعه‌دهندگان از طریق واسط برنامه‌نویسی Pages مجددا به جستجو در صفحه‌های فیس‌بوک مجاز خواهند شد، اما برای این کار به مجوز Page Public Content Access نیاز دارند که تنها از طریق روند بازبینی برنامه به‌دست می‌آید. همچنین فیس‌بوک اعلام کرد که واسط‌های برنامه‌نویسی بازاریابی تنها می‌توانند توسط برنامه‌های بازبینی‌شده مورد استفاده قرار گیرند و نیز یک مجوز جدید بازبینی برنامه برای واسط‌های برنامه‌نویسی Live Video و Lead Ads Retrieval معرفی کرد.
 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment