هشدار: برنامه‌های شخص ثالث جیمیل می‌توانند ایمیل‌های شما را بخوانند

 

اگر شما نیز پس از چندسال، استفاده از یک برنامه‌ی گوگل را فراموش کرده‌اید، مراقب باشید، این برنامه‌ها ممکن است هنوز به ایمیل‌های خصوصی شما دسترسی داشته باشند.
هنگامی‌که با مفهوم حریم خصوصی در رسانه‌های اجتماعی مواجه می‌شویم، برای فعال کردن دسترسی توسعه‌دهندگان به اطلاعات شخصی کاربران، حتی با رضایت آن‌ها، معمولا از فیسبوک یاد می‌کنیم.


اما فیس‌بوک در این زمینه تنها نیست! گوگل نیز دارای یک تن از اطلاعات در مورد شما است و این مجموعه‌ی گسترده از داده‌ها را می‌تواند با استفاده از سرویس یک‌بار ورود خود، در دسترس برنامه‌های شخص ثالثی که شما به آن‌ها متصل می‌شوید، قرار دهد. اگرچه گوگل در مورد این موضوع که توسعه‌دهندگان چه کارهایی می‌توانند با داده‌های شما انجام دهند، سیاست‌های حفظ حریم خصوصی سخت‌گیرانه‌تری دارد، این شرکت هنوز هم به آن‌ها اجازه می‌دهد که دسترسی کامل به حساب کاربری گوگل شما، از جمله محتوای ایمیل‌ها و مخاطبان را درخواست نمایند.


رسوایی فیس‌بوک در جریان کمبریج آنالیتیکا و حفظ حریم خصوصی این موضوع را برجسته‌تر می‌کند که پیگیری برنامه‌هایی که به حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود متصل کرده و به آن‌ها اجازه‌ی دسترسی به داده‌های خود را می‌دهید، چقدر مهم است. سال گذشته، گوگل اعلام کرد که پویش صندوق‌های پستی کاربران جیمیل را برای تبلیغات داده محور متوقف خواهد کرد، اما گزارش شده است که این شرکت از طریق صدها میلیون پیام شخصی جیمیل که توسط سرویس ایمیل آن به‌طور منظم جریان می‌یابند، همچنان به توسعه‌دهندگان خارجی اجازه‌ی جاسوسی می‌دهد.


در گزارش جدید WSJ که اخیرا منتشر شد، نشان داده شده است که چگونه مجوزهای برنامه‌های مبهم جیمیل، ایمیل‌های شخصی کاربران را در برابر صدها توسعه‌دهنده‌ی شخص ثالث آسیبپذیر می‌کنند. این توسعه‌دهندگان می‌توانند به جزئیات حساس‌ترین ایمیل‌های کاربران، از جمله شناسه‌ی گیرنده‌ی ایمیل، مهر زمانی و بدنه‌ی ایمیل دسترسی داشته باشند. این موضوع به این دلیل است که گوگل به توسعه‌دهندگان برنامه‌های شخص ثالث اجازه می‌دهد تا سرویس‌هایی را ایجاد کنند که این سرویس‌ها که با بستر جیمیل آن مانند «سرویس‌های مبتنی بر ایمیل»، «مقایسه‌ی قیمت خرید» و «برنامه‌ریزی خودکار مسیر سفر» کار می‌کنند، و میلیون‌ها کاربری که برای هر یک از این سرویس‌ها ثبت‌نام کرده‌اند، در معرض خطر خوانده شدن پیام‌های خصوصی خود توسط توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و کارکنان آن‌ها قرار دارند.


بدیهی است که چنین برنامه‌هایی رضایت کاربران برای دسترسی به صندوق‌های پستی خود را به‌عنوان بخشی از روند opt-in دریافت می‌کنند، اما آن‌چه قابل‌توجه می‌باشد، این است که توسعه‌دهندگان برنامه‌های شخص ثالث می‌توانند ایمیل‌های کاربران را، که معمولا حاوی اطلاعات حساس است، بخوانند. سخنگوی گوگل اعلام کرده است که این شرکت قبل از ارائه‌ی دسترسی به سرویس‌های خود، تمام توسعه‌دهندگان خارجی را بررسی کرده و درصورتی‌که افشای اطلاعات و شیوه‌های آن نامشخص باشد، گوگل سریعا نسبت به توسعه‌دهنده واکنش نشان می‌دهد. با این حال، برخلاف رویداد کمبریج آنالیتیکا، هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر این‌که توسعه‌دهندگان شخص ثالث داده‌های کاربران را با اهداف بد به‌کار برده باشند، وجود ندارد، آن‌ها فقط می‌توانند ایمیل‌های خصوصی را مشاهده کرده و بخوانند، که مانند یک کابوس برای حریم خصوصی به‌نظر می‌رسد.

 

چگونگی دسترسی برنامه‌های شخص ثالث به صندوق ورودی جیمیل خود را بررسی و حذف کنیم؟
اکنون وقت آن رسیده است که تمام برنامه‌های شخص ثالثی که به صندوق ورودی جیمیل شما دسترسی دارند، را بازبینی کرده و درصورتی‌که هرکدام از آن‌ها را غیرقابل اعتماد یا غیرضروری تشخیص دادید، دسترسی آن‌ها را لغو کنید، چراکه داده‌های ایمیل شما بسیار حساس‌تر از داده‌های موجود بر روی بستر رسانه‌های اجتماعی دیگر هستند. این تنها اقدام احتیاطی است که در حال حاضر می‌‌توانید انجام دهید. در ادامه چگونگی انجام این کار توضیح داده شده است:


•    اگر قبلا این کار را نکرده‌اید، به صفحه‌ی « My Account» گوگل رفته و با گواهی‌نامه‌های جیمیل خود، وارد سیستم شوید.
•    پس از ورود به سیستم، می‌توانید تمام برنامه‌های شخص ثالثی را که به حساب‌های گوگل شما، از جمله جیمیل دسترسی دارند، مشاهده و بررسی کنید.
•    برنامههایی که به صندوق ورودی جیمیل شما دسترسی دارند، دارای یک برچسب با نام « Has access to Gmail» خواهند بود.
•    از آنجایی‌که که گوگل در حال حاضر راهی برای حذف دسترسی فقط به جیمیل ندارد، شما می‌توانید با انتخاب گزینه‌ی «Remove Access» دسترسی این برنامه‌ها را به‌طور کامل غیرفعال کنید.


همچنین می‌توانید درصورت یافتن هر وب‌سایت یا برنامه‌ای که دسترسی غیرضروری به حساب گوگل شما را درخواست می‌کند، نظرات خود را با این غول فناوری به اشتراک بگذارید.
 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment