اشکال نرم‌افزاری در فیس‌بوک، پست‌های خصوصی را به‌طور عمومی نمایش داده است

 

شرکت فیس‌بوک اعتراف کرده به دلیل وجود اشکالاتی در نرم‌افزار این شرکت، ۱۴ میلیون کاربر این شبکه‌ی اجتماعی تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و پست‌هایی که فکر می‌کردند به‌طور خصوصی با دوستان خود به اشتراک گذاشته‌اند، به‌طور عمومی برای همه نمایش داده شده است. فیس‌بوک قبلا در دادگاه مربوط به نقض داده در شرکت کمبیریج آنالیتیکا اعلام کرده بود محتوایی که کاربر به اشتراک می‌گذار متعلق به خود او بوده و می‌توان بر روی آن کنترل داشته باشد ولی خبرهای جدید حاکی از آن است که فیس‌بوک در حفاظت از داده‌های شخصی و خصوصی کاربران شکست خورده است.


فیس‌بوک معمولا از کاربران سوال می‌کند که مخاطب پست‌های او چه کسی خواهد بود و این تنظیمات به‌طور پیش‌فرض باقی می‌ماند تا زمانی‌که کاربر آن را به‌طور دستی به‌روزرسانی کند. با این حال فیس‌بوک روز پنج‌شنبه اعلام کرده که برای ۱۴ میلیون از کاربران این شبکه‌ی اجتماعی، مخاطبان به‌طور خودکار عموم کاربران تعریف شده هرچند که خود آن‌ها در تنظیمات گزینه‌ی دوستان را انتخاب کرده باشند. 


فیس‌بوک اعلام کرده از تاریخ ۱۸ تا ۲۷ ماه مه این اشکال نرم‌افزاری رخ داده و از همه‌ی کاربرانی که تحت تاثیر قرار گرفته‌اند درخواست کرده تا تنظیمات را بازبینی کنند و به آن‌ها اطلاع‌رسانی صورت گرفته و فیس‌بوک از آن‌ها عذرخواهی کرده است. فیس‌بوک اعلام کرده این اشکال از تاریخ ۱۸ تا ۲۲ ماه مه که این شرکت در حال تست ویژگی جدیدی بوده، وجود داشته است. گروه فیس‌بوک این اشکال را برطرف کرده و پست‌هایی که کاربران بعد از تاریخ ۲۲ مه ارسال کرده‌اند تحت تاثیر قرار نگرفته است. 


براساس گزارش‌ها، کاربرانی که قبل از این تاریخ یا پس از آن پست‌هایی را ارسال کرده‌اند، تحت تاثیر قرار نگرفته‌اند و به کاربرانی که تحت تاثیر قرار گرفته‌اند نیز اطلاع‌رسانی شده است. فیس‌بوک در حال حاضر به خاطر مسائل مربوط به اشتراک‌گذاری داده‌های کاربران با شرکت‌های چینی به مدت چندین سال، در دادگاه کنگره درگیر است. این شرکت همچنین اعتراف کرده در دهه‌ی قبل که بازاری برای برنامه‌های کاربردی وجود نداشته، برای تعبیه‌ی برنامه‌ی فیس‌بوک در سیستم‌ عامل‌ها با ۶۰ شرکت تولیدکننده دستگاه همکاری داشته است.
 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment