شرکت مایکروسافت، گیت‌هاب را به قیمت ۷٫۵ میلیارد دلار خریداری کرد

 

بزرگترین خبر این هفته این است که مایکروسافت گیت‌هاب  را به قیمت ۷٫۵ میلیارد دلار خریداری کرده است. گیت‌هاب  یک سرویس میزبانی کد است که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد که پروژه‌ها، اسناد و کدهای خود را در ابر با استفاده از سیستم مدیریت منبع گیت، که توسط لینوس توروالدز بنیان‌گذار لینوکس در سال ۲۰۰۵ اختراع شده است، ذخیره کنند.


گیت‌هاب توسط بسیاری از توسعه‌دهندگان و شرکت‌های بزرگ فناوری مانند اپل، آمازون، گوگل، فیس‌بوک و آی‌بی‌ام برای ذخیره‌سازی کد شرکت خود و مشارکت در نرم‌افزارهای خصوصی استفاده می‌شود، اما مایکروسافت یکی از شرکت‌کنندگان مهم در این سرویس میزبانی وب است. مایکروسافت چندین مورد از مهمترین پروژه‌های خود از جمله PowerShell، چارچوب .NET و موتورهای جاوااسکریپت اج مایکروسافت را بر روی وب‌سایت تحت مجوز متن‌باز آپلود کرده است. مایکروسافت با کاننیکال همکاری کرده تا اوبونتو را در ویندوز ۱۰ ارائه کند.


به گفته‌ی منابع آگاه، بلومبرگ گزارش می‌دهد که گیت‌هاب  بخشی از سهام خود را به مایکروسافت واگذار کرده، زیرا تحت تاثیر عملکرد و رهبری مدیر عامل شرکت مایکروسافت ساتیا نادلا قرار گرفته است. در یک پست وبلاگی که امروز منتشر شده، مایکروسافت تأیید کرده که گیت‌هاب  را به قیمت ۷٫۵ میلیارد دلار خریداری کرده و انتظار می‌رود تا قرارداد آن تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی بسته شود.


گیت‌هاب به‌طور مستقل عمل خواهد کرد تا یک بستر متن‌باز برای همه توسعه‌دهندگان در تمام صنایع فراهم کند. توسعه‌دهندگان همچنان قادر به استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی، ابزار و سیستم عامل‌های انتخابی برای پروژه‌های خود خواهند بود و هنوز هم قادر به اعمال کد خود به هر سیستم عامل، هر ابر و هر دستگاه هستند. نات فریدمن معاون مایکروسافت، بنیانگذار Xamarin و جانشین بخش متن‌باز، نقش مدیر عامل گیت‌هاب را بر عهده خواهد گرفت. مدیر عامل فعلی گیت‌هاب ، کریس وانسترات، به عنوان یکی از اعضای فنی مایکروسافت به کار خود ادامه خواهد داد. آخرین قیمت گیت‌هاب در سال ۲۰۱۵ میلادی برابر با ۲ میلیارد دلار بوده است. 


با این حال، این تصمیم ترس را در میان برخی از توسعه‌دهندگان در جامعه متن‌باز به ارمغان آورده است و برخی از کاربران توییتر اعلام مرگ بر گیت‌هاب و نرم‌افزار متن‌باز سر داده و بسیاری از آن‌ها در نظر دارند به سرویس‌های دیگری مانند BitBucket یا GitLab سوئیچ کنند. این نگرانی کاملا منطقی و قابل درک است. گیت‌هاب با وجود فقدان مدیر عامل شرکت و مشکلات مالی، جایگاه ویژه‌ای در اکوسیستم توسعه نرم‌افزار دارد و نقش مهمی را ایفا می‌کند.


گیت‌هاب ، بدون شک، مخرنی از دنیای متن‌باز با ۸۰ میلیون مخزن کد است که تا مارس ۲۰۱۸ میلادی در این وب‌سایت میزبانی شده است. از سوی دیگر مایکروسافت با چنین توسعه‌ی نرم‌افزاری متن‌باز مخالف است به‌طوری که مدیرعامل این شرکت، استیو بالمر لینوکس را با عنوان سرطان توصیف کرده است. با این حال از سویی دیگر، مایکروسافت لینوکس را با استفاده از زیرسیستم ویندوز در سیستم عامل ویندوز آورده است.


بزرگترین خرید مایکروسافت تا به امروز لینکدین، شبکه‌ی حرفه‌ای جستجوی شغل است که در سال ۲۰۱۵ به قیمت ۲۶ میلیارد دلار خریداری شده است و اکنون بسیاری از مردم نگران این هستند که سرمایه‌گذاری عظیم در لینکدین برای مایکروسافت ضرر و زیان مالی به دنبال داشته باشد. با خرید لینکدین و گیت‌هاب، مایکروسافت در موقعیتی قرار دارد که لینکدین را گسترش داده و تقویت کند. همچنین، با خرید گیت‌هاب، مایکروسافت به حجم زیادی از داده و تعداد زیادی از توسعه‌دهندگان دسترسی خواهد داشت. 

 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment