اسکرین‌شات‌های فایرفاکس بر روی بستر ابر به‌طور عمومی نمایش داده می‌شوند

 

مرورگر فایرفاکس موزیلا به کاربران اجازه می‌دهد تا از کل یک صفحه‌ی وب و یا بخشی از آن اسکرین‌شات بگیرند و آن را بر روی بستر اَبر ذخیره کنند ولی مشکلی که وجود دارد این است که یک محقق امنیتی کشف کرده این اسکرین‌شات‌ها به‌طور پیش‌فرض به‌صورت عمومی نمایش داده می‌شوند.


این ویژگی پایز سال قبل در مرورگر فایرفاکس ارائه شده و به کاربران اجازه می‌دهد تا راحت‌تر اسکرین‌شات گرفته، آن‌ها را دانلود، جمع‌آوری کرده و یا به اشتراک بگذارند. برای انجام این امر کافی است در منوی فایرفاکس به قسمت اکشن مراجعه کنید و یا بر روی صفحه کلیک راست کرده و گزینه‌ی گرفتن اسکرین‌شات را انتخاب کنید. در این حالت اگر گزینه‌ی ذخیره نیز انتخاب شود، این اسکرین‌شات بر روی بستر ابر ذخیره خواهد شد.


مشکلی که وجود دارد این است که همه‌ی اسکرین‌شات‌ها به زیردامنه‌ی https://screenshots.firefox.com/ ارسال می‌شوند که این زیردامنه نیز عمومی است. این مسأله یک تنظیم عمومی و پیش‌فرض در مرورگر است و باعث می‌شود تا اسکرین‌شات‌های یک کاربر به دیگران نیز نمایش داده شود. علاوه بر این با جستجو در گوگل، این اسکرین‌شات‌ها قابل کشف هستند.


همان‌طور که گفته شد اگر گزینه‌ی ذخیره انتخاب شود، اسکرین‌شات‌ها به سمت سرور عمومی ابری ارسال می‌شوند و خیلی از کاربران بدون اطلاع از این قضیه، بر روی گزینه‌ی ذخیره کلیک می‌کنند. موزیلا پس از اینکه جزئیات این مشکل در توییتر منتشر شد، وصله‌ای را ارائه کرد. ظاهرا این اولین بار نیست که موزیلا تلاش می‌کند این مشکل را برطرف کند.

 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment