ویژگی‌های امنیتی جدید در پردازنده‌های اینتل، اسکن بدافزار با پردازنده‌ی گرافیکی اینتل

 

شرکت اینتل روز سه شنبه از دو فناوری جدید در پردازنده های خود رونمایی کرد. این نوآوری ها فناوری تشخیص تهدید و ضروریات امنیتی نام دارند. این فناوری های جدید فقط ویژگی های امنیتی مبتنی بر سخت افزار را ارائه نکرده و باعث می شوند بدون افت کارایی دستگاه، تهدیدات امنیتی با نرخ بالایی شناسایی شوند.


در فناوری تشخیص تهدیدات مجموعه ای از ویژگی‌ها در سطح سخت‌افزاری مورد استفاده قرار گرفته تا به نرم‌افزارهای امنیتی در شناسایی تهدیدات کمک کند. این ویژگی شامل اسکن شتاب‌یافته‌ی حافظه و بستر پیشرفته‌ی Telemetry است.


در ویژگی اسکن شتاب‌یافته‌ی حافظه، نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس می‌توانند از GPU یکپارچه‌ی اینتل برای اسکن و شناسایی حملات بدافزاری مبتنی بر حافظه استفاده کنند بدون اینکه بر روی کارایی و یا مصرف توان دستگاه تاثیر بدی بگذارند. در فناوری‌های فعلی چنین تشخیص‌هایی ممکن است ولی تاثیر زیادی بر روی کارایی پردازنده دارد. در فناوری جدید، اسکن این تهدیدات با استفاده از پردازنده‌ی گرافیکی اینتل صورت می‌گیرد.


براساس آزمایش‌های اینتل، در اسکن‌های بدافزاری که با پردازنده‌ی گرافیکی اینتل انجام شده، کاهش کارایی پردازنده از ۲۰ درصد به ۲ درصد رسیده است و این مسأله کارایی و بهره‌وری روش جدید را نشان می‌دهد. در ویژگی دیگر از فناوری‌های یادگیری ماشین مبتنی بر ابر و جمع‌آوری داده‌ها در نقطه‌ی انتهایی برای تشخیص هرچه بهتر تهدیدات امنیتی استفاده می‌شود. با این فناوری کارایی به میزان کمتری کاهش یافته و مقدار خطای مثبت نادرست نیز در تشخیص‌ها کاهش می‌یابد. 


این فناوری‌های جدید برای نسل‌های ۶، ۷ و ۸ پردازنده‌های اینتل ارائه می‌شود و شرکت‌های تولیدکننده‌ی آنتی‌ویروس باید برای استفاده از این ویژگی‌ها، تغییراتی را در محصولات خود ایجاد کنند. مایکروسافت و سیسکو اولین شرکت‌هایی هستند که از فناوری جدید اینتل استفاده می‌کنند. 


ویژگی دیگر که توسط اینتل ارائه شده ضروریات امنیتی نام دارد که در آن برخی سرویس‌های امنیتی مبتنی بر سخت‌افزار ارائه شده و در پردازنده‌های Core، Xeon و Atom وجود دارد. در این فناوری برای محافظت از دستگاه در برابر حملات مختلف، زنجیره‌ای از اعتماد تشکیل می‌شود.


این فناوری‌ها پس از آن معرفی شد که در اوایل سال جاری آسیب‌پذیری‌هایی مانند Meltdown و Spectre در پردازنده‌های شرکت اینتل و دیگر شرکت‌ها افشاء شد و وصله‌هایی که توسط شرکت‌های سازنده ارائه شده بود، تاثیرات منفی بر روی کارایی پردازنده‌ها داشت.
 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment