فیس‌بوک چه اطلاعاتی در مورد کاربران خود جمع‌آوری می‌کند؟

فیس‌بوک چه اطلاعاتی در مورد کاربران خود جمع‌آوری می‌کند؟

پنجشنبه, 12 آوریل, 2018 ساعت 15:01

 

مدیرعامل فیس بوک مارک زوکربرگ قبل از جلسه ی کنگره که هفته ی بعد برگزار می شود، در حال آماده سازی است. او قرار است در این جلسه به نمایندگان توضیح دهد که فیس بوک چگونه داده های کاربران خود را جمع آوری کرده و مدیریت می کند. 


هفته های گذشته، روزهای پراضطرابی برای فیس بوک محسوب می شود چرا که اطلاعات میلیون ها کاربر این شبکه ی اجتماعی افشاء شده و دچار نقض داده شده است. به‌طور کلی فیس‌بوک هر عملی که بر روی این بستر انجام می‌دهید و هر تعاملی که دارید را ذخیره می‌کند.


موضوعی که وجود دارد و بسیاری از کاربران فیس‌بوک از آن بی‌اطلاع هستند این است که شما می‌توانید در عرض چند دقیقه، تمامی اطلاعاتی که فیس‌بوک در مورد شما در این شبکه‌ی اجتماعی جمع‌آوری کرده را دانلود کرده و مشاهده کنید. در ادامه توضیح می‌دهیم که چگونه این اطلاعات در مورد پست‌های قدیمی، پیام‌ها، تصاویر، ویدئوها و دیگر اطلاعات را دانلود کنید. 


برای این کار، ابتدا در سیستم دسکتاپ یا تلفن همراه خود وارد حساب کاربری خود در فیس‌بوک شوید و در بخش منوی بالا سمت راست، گزینه‌ی تنظیمات را انتخاب کنید.
 
در ادامه به صفحه‌ی facebook.com/settings هدایت می‌شوید که در آن می‌توانید اطلاعات کلی در مورد تنظیمات حساب کاربری فیس‌بوک خود را مشاهده کنید.  در انتهای فهرست این اطلاعات کلی، گزینه‌ی دانلود یک کپی از داده‌های فیس‌بوک را مشاهده می‌کنید. روی این گزینه کلیک کنید. 
                                                                    
در ادامه به صفحه‌ی «دانلود اطلاعات من» هدایت می‌شود. اینجا بر روی دکمه‌ی سبز با عنوان «آرشیو من را شروع کن» کلیک کنید. 
                                                                
به دلایل امنیتی، فیس‌بوک صفحه‌ای را به شما نشان خواهد داد تا پسورد خود را در آن وارد کنید. همچنین ۲ ایمیل هشدار یکی برای درخواست دانلود و یکی برای آماده شدن دانلود برای شما ارسال می‌کند. زمان دانلود تقریبا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و بسته به سرعت اینترنت و یا اطلاعات موجود در حساب فیس‌بوک شما، این زمان می‌تواند کمتر یا بیشتر شود. 


پس از آماده شدن فایل‌ها، فیس‌بوک یک فایل زیپ به شما ارائه می‌دهد که می‌توانید آن را دانلود کرده و آن‌زیپ کنید. در ادامه با پوشه‌های مختلفی اعم از تصاویر، پیام‌ها و ویدئوها مواجه می‌شود. پوشه‌ی دیگری با نام html وجود دارد که داده‌های دیگر در آن ذخیره شده و یک فایل .htm وجود دارد که در مرور سناریوها و داده‌ها به شما کمک می‌کند.

    
در بخش  Index.htm→Profile می‌توانید اطلاعات کلی در مورد پروفایل خود مانند نام‌هایی که تاکنون انتخاب کرده‌اید مشاهده کنید. اطلاعات مخاطبان، تمامی علاقه‌مندی‌ها و صفحاتی که لایک کرده‌اید، گروه‌هایی که در آن‌ها عضو شده‌اید و صفحاتی که مدیر آن‌ها بوده‌اید نیز در این بخش قابل مشاهده است.


در بخش Contact Info تمامی مخاطبان بر روی تلفن همراه خود را مشاهده می‌کنید. اگر کاربر اندرویدی هستید، ممکن است داده‌های بیشتری در این بخش مشاهده کنید چرا که به تازگی مشخص شده که فیس‌بوک از برخی ویژگی‌ها که در اندروید وجود داشته و کاربران از آن بی‌اطلاع بودند، برای جمع‌آوری پیام‌ها و تماس‌های آن‌ها استفاده کرده است. 


در بخش Timeline تمامی به‌روزرسانی‌های استتوس شما و پست‌هایی که دوستانتان در صفحه‌ی شما منتشر کرده‌اند قابل مشاهده است. در بخش‌های Photos و Videos نیز می‌توانید تصاویر و ویدئوهایی که در فیس‌بوک منتشر کرده‌اید را ببینید. در بخش تصاویر، عکس‌های ویژگی تشخیص چهره را نیز می‌توانید مشاهده کنید. اطلاعات بیشتر دیگر در بین این داده‌ها موجود است. 

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هشت =