اپل در دستگاه‌های مک، به‌جای پردازنده‌های اینتل از پردازنده‌های مخصوص خود استفاده خواهد کرد

 

گزارش ها حاکی از آن است که شرکت اپل قصد دارد با آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی، از تراشه های ARM که توسط این شرکت طراحی شده استفاده کرده و آن ها را در سخت افزارهای دسکتاپ و لپ تاپ، جایگزین پرازنده های اینتل کند.


شرکت اپل در دستگاه های آیفون و آی پد از پردازنده های ویژه ی سری A خود استفاده می‌کند ولی در دستگاه‌های مک از پردازنده‌های سیلیکون x64 اینتل استفاده می‌شود. براساس گزارش‌های بلومبرگ، اپل در نظر دارد تا پردازنده‌های اینتل را با پردازنده‌هایی که خودش طراحی کرده جایگزین کند.


در این گزارش اعلام شده شرکت اپل پروژه‌ای با نام Kalamata را در دست اجرا دارد و تلاش می‌کند پردازنده‌های دسکتاپ سازگار با ARM همراه با پورت‌های macO را طراحی کند تا به این شرکت اجازه دهد برای تمامی محصولات خود از معماری یکنواختی استفاده کند. در این گزارش آمده است این حرکت اپل در راستای عملکرد هرچه بهتر دستگاه‌های مک و iOS با یکدیگر است و به اپل اجازه می‌دهد تا برنامه‌های iOS را بر روی مک استفاده کند.


همچنین به نظر می‌رسد این تغییر به‌خاطر مسائل امنیتی نیز بوده است که در چند ماه اخیر در پردازده‌های شرکت اینتل و دیگر شرکت‌های تولیدکننده‌ی پردازنده شاهد بودیم. این حرکت تقریبا مشابه حرکتی است که در سال ۱۹۹۱ به PowerPC و در سال ۲۰۰۶ به سمت اینتل توسط شرکت اپل انجام شد.


با این حرکت، شرکت اپل مجبور نیست تا ۵ درصد از سود سالانه‌ی خود را به شرکت اینتل پرداخت کند و همچنین در نوآوری‌ها نیز منحصربفرد خواهد بود چرا که دیگر رقبا نمی‌توانند از این نوآوری‌ها استفاده کنند. در این راستا، اپل خواهد توانست کیفیت پردازنده‌های خود را بهتر کنترل کرده و کارایی بالاتری را نصیب مشتریان خود کند.


در گزارش بلومبرگ اشاره شده که در لپ‌تاپ‌هایی که امسال تولید می‌شوند از پردازنده‌های اپل استفاده می‌شود و لپ‌تاپ‌های مک پرو که در آن‌ها تغییراتی صورت گرفته، از سال بعد با پردازنده‌های اپل ارائه خواهند شد. پس از انتشار این گزارش توسط بلومبرگ، ۹٫۲ درصد از سود سهام اینتل کاسته شد و این بیشترین کاهش قیمت در دو سال گذشته برای اینتل محسوب می‌شود. 
 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment

شانزده − یک =