فیس‌بوک سال‌هاست که اطلاعات تماس‌ها و پیامک‌های شما را جمع‌آوری کرده است

 

فیس بوک اطلاعات زیادی در مورد لایک ها و دیس لایک های شما می داند. همچنین اگر برنامه ی پیام رسان فیس بوک را بر روی دستگاه اندرویدی خود نصب کرده باشید، احتمالا از اواخر سال گذشته، فیس بوک به اطلاعاتی مانند فهرست مخاطبان، پیامک ها و تاریخچه ی تماس های شما نیز دسترسی دارد.


یک برنامه‌نویس نیوزلندی در توییتی اعلام کرد که در فایل آرشیوی که از فیس‌بوک دانلود کرده، رکوردهای زیادی مربوط به تاریخچه‌ی پیامک‌ها و تماس‌های تلفنی را مشاهده کرده است. فیس‌بوک هفته‌ی گذشته نیز درگیر ماجرای به اشتراک‌گذاری داده با شرکت کمبریج آنالیتیکا بوده و این خبر جدید باعث شده تا بحث جدی در مورد حریم خصوصی در این شبکه‌ی اجتماعی مطرح شود.


سخنگوی فیس‌بوک در توضیحات خود اعلام کرد فیس‌بوک نیز مانند شبکه‌های اجتماعی دیگر، برای ارتباط کاربران با دوستان و فامیل طراحی شده و برای همین اطلاعات مخاطبان آن‌ها را جمع‌آوری و آپلود می‌کند. در نسخه‌های قدیمی اندروید که محدودیت‌ها کمتر بود، به هنگام نصب پیام‌رسان فیس‌بوک، مجوز دسترسی به مخاطبان درخواست می‌شد و در نهایت دسترسی به تماس‌ها و پیامک‌های کاربر را به‌طور خودکار فراهم می‌کرد.


در نهایت گوگل نحوه‌ی مجوزدهی در نسخه‌ی ۱۶ واسط‌های برنامه‌نویسی اندروید را تغییر داد و قرار شد به‌طور شفاف‌تری به کاربران این مسائل را توضیح دهد. با این حال توسعه‌دهندگان می‌توانستند این تغییرات جدید را دور بزنند و فیس‌بوک می‌توانست به پیامک‌ها و تماس‌های کاربران دسترسی داشته باشد تا اینکه گوگل اکتبر سال گذشته واسط‌های برنامه‌نویسی اندروید ۴.۰ را کنار گذاشت.


برای اینکه متوجه شوید فیس‌بوک چه اطلاعاتی را از دستگاه شما جمع‌آوری کرده، کافی است به قسمت تنظیمات، دانلود فایل‌های فیس‌بوک بروید و در این فایل آرشیوی جستجو کنید. اگر شما نمی‌خواهید فیس‌بوک داده‌های شما را ذخیره کرده و یا فهرست مخاطبان شما را در سرور خود آپلود کند، می‌توانید در برنامه‌ی پیام‌رسان فیس‌بوک در بخش تنظیمات، آپلود این اطلاعات را خاموش کنید. این تغییر می‌تواند تمامی اطلاعات قبلی از شما را که قبلا ذخیره شده، حذف کند. اینجا باید اشاره کنیم که دستگاه‌های اپل در موقعیت امنی قرار دارند چرا که iOS به سادگی مجوزها را در اختیار برنامه‌ها قرار نمی‌دهد. 
 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment