سوءاستفاده از اطلاعات ۵۰ میلیون کاربر در فیس‌بوک توسط پویش انتخاباتی ترامپ

 

تحلیلگران امنیتی اعلام کردند مدل کسب و کار شبکه ی اجتماعی فیس بوک آسیب پذیر بوده و پس از اینکه یک شرکت متعلق به پویش انتخاباتی دونالد ترامپ، اطلاعات ۵۰ میلیون از کاربران این شبکه را جمع آوری کرده، سهم سهام این شرکت روز دوشنبه با کاهش چشم گیری مواجه شده است.


درخواست بررسی های بیشتر پس از آن ارسال شده که تعداد زیادی از کاربران این شبکه اعلام کردند که شرکت انگلیسی با نام کمبریج آنالیتیکا، در پویش انتخاباتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ میلادی از داده های آن ها سوءاستفاده کرده است. سناتورهای دموکرات این مسأله را یک نقض امنیتی بزرگ اعلام کردند. مقامات اروپایی نیز نظرات مشابهی دارند.


در بیانیه‌ای اعلام شده است که بارها از فیس‌بوک در خصوص نحوه‌ی جمع‌آوری و نگهداری داده‌های کاربران و اینکه آیا داده‌ها بدون رضایت کاربران جمع‌آوری می‌شود، سوال شده است. پاسخی که فیس‌بوک به این سوالات داده کمی از نگرانی‌ها کاسته است ولی اینک مشخص شده که این پاسخ‌ها گمراه‌کننده بوده است.


سهام شرکت فیس‌بوک روز دوشنبه ۷٫۷ درصد کاهش یافته و فشار ناشی از این بررسی‌ها می‌تواند مدل کسب‌وکار این شرکت را تغییر داده و برای این غول شبکه‌های اجتماعی آسیب‌رسان باشد. براساس بررسی‌هایی که صورت گرفته، کمبریج آنالیتیکا توانسته است با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص شخصیت که توسط ۲۷۰ هزار نفر دانلود شده و همچنین با استفاده از اطلاعات دوستان آن‌ها، یک پروفایل روان‌شناختی برای ۵۰ میلیون کاربر فیس‌بوک بسازد.


کمبریج آنالیتیکا اعلام کرده در این اتفاق با فیس‌بوک در رابطه بوده و هیچ‌گونه بهره‌برداری از داده‌های کاربران انجام نشده است. فیس‌بوک روز جمعه فعالیت‌های این شرکت را به حالت تعلیق در آورد ولی وقوع یک نقض داده‌ی عمده را رد کرد و اعلام شده که استفاده از داده‌های کاربران متعلق به یک گروه کوچک بوده است. بسیاری از تحلیلگران داده بر این باورند که این نقض داده یک بحران عمیق برای فیس‌بوک محسوب می‌شود چرا که از داده‌های دو میلیارد کاربر خود، سوءاستفاده کرده است. 


ضروری است تا فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی، قوانین جدیدی را برای حفظ حریم خصوصی کاربران وضع کنند. شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک و گوگل باید برای ردیابی کاربران خود، از آن‌ها مجوزهای متعددی را دریافت کنند. یک طرح دعوی نیز تنظیم شده که از شرکت کمبریج آنالیتیکا می‌خواهد جزئیات داده‌هایی که به آن‌ها دسترسی داشته و از آن‌ها سوءاستفاده کرده است را افشاء کند. 
 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment