انگلیس، آمریکا، کانادا و استرالیا، دولت روسیه را به حملات NotPetya متهم کردند

 

پیش از این در خبرها عنوان شده بود که دولت انگلیس، روسیه را به حملات باج افزار NotPetya متهم کرده است. اینک شاهد هستیم که دولت های آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند نیز با انگلیس هم صدا شده و روسیه را متهم اصلی در این حملات می دانند. هرچند روسیه دخالت در حملات NotPetya را رد کرده است.


در بیانیه ای که روز پنج شنبه در کاخ سفید منتشر شد، حمله ی NotPetya جزو حملات بسیار مخرب و پرهزینه برای دولت‌های مختلف در آمریکا، آسیا و اروپا برشمرده شد. دولت استرالیا اعلام کرده نتیجه‌گیری که در مورد این حملات داشته، به دنبال اطلاعاتی بوده که از آژانس‌های اطلاعاتی خود دریافت کرده و مشورت‌هایی با دولت‌های آمریکا و انگلیس داشته است.


بخش‌های امنیتی استرالیا نیز براساس ارزیابی‌های امنیتی و جرم‌شناسی خود، دولت روسیه را در حملات NotPetya مقصر می‌دانند. اداره امنیت ارتباطات دولتی نیوزلند (GCSB) گفت در حالی که این کشور به طور مستقیم توسط NotPetya هدف قرار نگرفت، این حادثه موجب اختلال در برخی از سازمان‌هایی شد که پس از اطلاع از حمله، سیستم‌های خود را به‌روزرسانی کردند. نیوزیلند در محکوم کردن این حمله، به دیگر کشورهای پنجگانه ملحق شده است، اما بیانیه آن نشان می‌دهد که انتساب این حادثه به روسیه براساس اطلاعاتی است که توسط شرکای بین المللی GCSB ارائه شده است.


مسکو اتهامات را رد کرده و آن‌ها را بی‌اساس توصیف کرده است. دیمیتری پزکوف، سخنگوی کرملین گفت: «این چیزی جز تداوم پویش روسیه‌هراسی بدون هیچ مدرکی نیست.» بدافزار NotPetya (که با نام‌های PetrWrap ،exPetr ،GoldenEye و Diskcoder.C نیز شناخته می‌شود) ده‌ها هزار سیستم در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است. محققان در ابتدا معتقد بودند NotPetya یک باج‌افزار است، اما تجزیه و تحلیل دقیق‌تر نشان داد که در واقع یک بدافزار حذف‌کننده‌ی مخرب است.

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment