در به‌روزرسانی جدید مایکروسافت، وصله‌های قبلی برای آسیب‌پذیری Spectre حذف می‌شود

 

همان طور که در خبرها خوانده اید شرکت های مختلفی برای وصله ی آسیب پذیری Spectre در پردازنده های مدرن، وصله هایی را منتشر کرده اند. اگر به دنبال نصب این وصله ها در سیستم شما اختلالی ایجاد شده و یا راه اندازی های مجدد به طور غیرمنتظره در ماشین ویندوزی شما رخ می دهد، مایکروسافت وصله ای را برای این منظور منتشر کرده که وصله های قبلی را حذف می کند.


شاید این مسأله‌ قدری برای شما پیچیده باشد. پس از کشف و افشای آسیب‌پذیری‌های Spectre و Meltdown شرکت‌های زیادی مانند اینتل و مایکروسافت به سرعت وصله‌هایی را منتشر کردند. متاسفانه وصله‌هایی که این شرکت‌ها منتشر کرده‌اند برخی ناپایداری‌ها و راه‌اندازی‌های مجدد را در سیستم‌های مشتریان به وجود آورده است. ولی راه‌حل چیست؟ راه‌حل کلی برای حل این ناپایداری‌ها این است که وصله‌هایی که اخیرا دریافت کرده‌اید را غیرفعال کنید. مایکروسافت وصله‌ و به‌روزرسانی را منتشر کرده که کاربران با نصب آن می‌توانند وصله‌های مربوط به آسیب‌پذیری Spectre را غیرفعال کنند.


با این حال اگر به دنبال دریافت وصله‌های قبلی، سیستم شما عملکرد نرمال خود را دارد، نیازی نیست وصله‌ی جدید را نصب کنید. وصله‌ی جدید یک به‌روزرسانی خارج از موعد برای مایکروسافت محسوب شده و در بخش به‌روزرسانی ویندوز قرار داده نشده است. اینتل و مایکروسافت هر دو معتقدند که این ناپایداری که از وصله‌های معیوب حاصل شده، می‌تواند داده‌های مشتریان را در معرض مفقودی و خرابی قرار دهد. 


شرکت‌های تولیدکننده‌ی کامپیوتر مانند دل و اچ‌پی نیز وصله‌ها و به‌روزرسانی‌هایی که برای BIOS ارائه کرده بودند را ترجیح می‌دهند که حذف کنند چرا که وصله‌های مناسب‌تری را مجددا توسعه داده‌اند. هرچند برای مشتریان و مدیران فناوری اطلاعات این حذف و نصب مجدد وصله‌ها ممکن است سردرگمی ایجاد کند. 
 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment