حذف ورزشکاران روسی از بازی‌های زمستانی المپیک و حمله‌ی نفوذگران این کشور به کمیته‌ی المپیک

 

گروهی از نفوذگران که گفته می‌شود وابسته به روسیه هستند، تعدادی از ایمیل‌ها که بین مقامات رسمی کمیته‌ی بین‌المللی المپیک تبادل شده را افشاء کردند. این نفوذ در پی این مسأله بود که روسیه از شرکت در بازی‌های زمستانی سال ۲۰۱۸ میلادی در کره‌ی جنوبی محروم شده است. 


این گره نفوذ که خود را Fancy Bears می‌نامد قبلا نیز مدارک پزشکی محرمانه را از آژانس جهانی ضددوپینگ به سرقت برده و انجمن‌ها و فدراسیون‌های دو و میدانی را هدف قرار داده بود. در آخرین عملیات خود، این گروه ایمیل‌ها و مدارک محرمانه‌ی بازیکنان فوتبال که از مواد غیرقانونی استفاده می‌کردند را افشاء کرده بود.


اولین افشای اطلاعات از سمت Fancy Bears در مدت کوتاهی پس از آن‌که ورزشکاران روسی از بازی های المپیک ۲۰۱۶ در ریاض ممنوع شدند انجام شد و گفته شده بود که روسیه یک برنامه دوپینگ دولتی را اداره می‌کند. 


آخرین افشای اطلاعات شامل ایمیل‌هایی است که ظاهرا بین مقامات کمیته‌ی بین‌المللی المپیک و دیگر افراد مرتبط با بازی‌های المپیک مبادله شده است. در بعضی از پیام‌ها درباره تصمیم اخیر درباره ممنوعیت روسیه از بازی‌های زمستانی آینده بر اساس یافته‌های کمیسیون انضباطی IOC صحبت شده است. 


هنوز مشخص نیست این نفوذگران چگونه توانسته‌اند به ایمیل‌های کمیته‌ی بین‌المللی المپیک دست یابند ولی این گروه به اجرای حملات فیشینگ با استفاده از دامنه‌های جعلی معروف است. احتمالا یکی از این ایمیل‌های آلوده به دست یکی از کارکنان رسیده و او متقاعد شده تا اطلاعات و گواهی‌نامه‌های حساب خود را در وب‌سایت‌های فیشینگ و جعلی، در اختیار نفوذگران قرار دهد.


بسیاری معتقدند که حملات گروه Fancy Bears در پاسخ به ممنوعیت‌هایی بوده که برای ورزشکاران روسی در نظر گرفته شده است. اطلاعاتی که توسط این گروه نفوذ افشاء و منتشر شده، به‌طرز ناامیدکننده‌ای نشان می‌دهد که حذف ورزشکاران روسی از بازی‌های زمستانی با اهداف و انگیزه‌های سیاسی بوده است. 


شرکت مک‌آفی در گزارشی اعلام کرد سازمان‌های مربوط به بازی‌های المپیک، ایمیل‌هایی را دریافت کرده‌اند و تلاش می‌کردند تا بدافزارهایی را برای سرقت اطلاعات بر روی سیستم‌های این سازمان‌ها نصب کنند ولی مهاجمانی که پشت این ایمیل‌ها بوده‌اند هنوز مشخص نیستند.
 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment