مرورگر فایرفاکس هنگام بازدید از یک وب‌سایت که دچار نقض داده شده، به شما هشدار خواهد داد

 

یکی از توسعه دهندگان موزیلا اعلام کرد که مرورگر فایرفاکس به زودی یک ویژگی جدید را ارائه می دهد که به هنگام بازدید کاربران از وب سایت هایی که از نقض داده رنج می برند، به آن ها اطلاع خواهد داد. مرورگر فایرفاکس در حال معرفی یک ویژگی امنیتی جدید برای امن تر کردن تجربه ی آنلاین کاربران می باشد، در صورتی که کاربران از وب سایت هایی بازدید کنند که دچار نقض داده شده اند، این ویژگی به آن ها هشدار خواهد داد. توسعه دهندگان این شرکت با hasibeenpwned.com به‌عنوان منبعی برای اطلاع رسانی نقض داده ها همکاری خواهند داشت.


موزیلا اهداف اساسی زیر را برای ویژگی امنیتی جدید ذکر کرده است:

  1. اطلاع دادن به کاربران در مورد نقض‌های داده از طریق واسط کاربری فایرفاکس؛ به‌عنوان مثال، یک اعلان هنگامی‌که کاربران از یک وب‌سایت که به‌تازگی دچار نقض شده است، بازدید می‌کنند (و یا شاید زمانی‌که آن‌ها بر روی یک فرم در یک صفحه‌ی ورودی کار می‌کنند.)

  2. افشای اطلاعات اسنادی / آموزشی مربوط به نقض‌های داده در واسط کاربری فایرفاکس؛ برای مثال، یک پیوند «بیشتر بدانید» در اعلان مذکور، که کاربر را به یک صفحه‌ی پشتیبانی هدایت می‌کند.
  3. ارائه‌ی روشی برای اطلاع‌رسانی در مورد یک نقض داده که ممکن است در آینده رخ بدهد از طریق یک ایمیل برای کاربران علاقه‌مند.
  4.  

یکی از توسعه‌دهندگان فایرفاکس به موضوعی اشاره کرده است. او می گوید: «هدف سوم، برخی از نگرانی‌های امنیتی را به دنبال دارد، زیرا کاربران باید برای دریافت اعلان‌های امنیتی، یک آدرس ایمیل ارائه دهند. چه کسی نگهبان این داده‌ها است؟ آیا می‌توانیم از ارسال داده‌های کاربر به hasibeenpwned.com جلوگیری کنیم؟ آیا هنوز می‌توانیم به کاربرانی که از ارسال آدرس ایمیل خود خودداری می‌کنند، قابلیت‌های مفید ارائه دهیم؟ در حالی که این پروژه هنوز در مراحل اولیه‌ی خود قرار دارد، ایده این است که با احترام به حریم خصوصی کاربر، خدمات به همان اندازه‌ای که ممکن است، ارائه شوند.» این اعلان‌ها شامل نقض‌های داده‌ی قدیمی مانند مواردی که چند سال پیش Adobe.com یا LinkedIn.com را تحت تاثیر قرار داده بودند نیز خواهد بود.
 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment

7 + شانزده =