در سال ۲۰۱۸ میلادی، چه بر سر اینترنت اشیاء خواهد آمد؟

 

در سال ۲۰۱۸ میلادی چه بر سر اینترنت اشیاء خواهد آمد؟ این سوالی است که در مورد رشد سریع صنعت اینترنت اشیاء در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد. مجموعه ای از پاسخ ها در یک گزارش جدید Forrester   به نام   پیش بینی های سال ۲۰۱۸: اینترنت اشیاء از آزمایش به مقیاس تجاری حرکت می کند.  وجود دارد.


تخصصی شدن اینترنت اشیاء طول می‌کشد
اینترنت اشیاء احتمالاً در سال آینده بیشتر تخصصی خواهد شد، و از سخت‌افزار و نرم‌افزارهای عمومی به سمت بسترهای طراحی‌شده برای صنایع خاص حرکت می‌کند. به اصطلاح «سناریوهای طراحی و اجرا» به توسعه‌دهندگان اینترنت اشیاء اجازه خواهد داد که روی ویژگی‌هایی که بیشتر برای صنایع و موارد استفاده‌ی خود اهمیت دارند، تمرکز کنند.
این مساله به این معنی است که چون صنعت اینترنت اشیاء همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد، برای رسیدن به مقیاس تجاری، نیازی به عمومی بودن نیست و مشتریان اینترنت اشیاء دردسرهای انطباق محصولات عمومی با نیازهای خاص خود را نمی‌خواهند.


ادغام اینترنت اشیاء در ابر
مطمئناً، بسیاری از شرکت‌ها پیاده‌سازی‌های اینترنت اشیاء را خارج از مراکز داده‌ی خود اجرا و مدیریت خواهند کرد. اما بنا به گزارش Forrester، بیشتر اتصالات و ادغام‌های اینترنت اشیاء در ابر اتفاق خواهد افتاد. توسعه‌دهندگان اینترنت اشیاء هزینه‌های سازگاریِ کمتر، استقرار سریع‌تر، دسترسی جهانی، یکپارچه‌سازی آسان با سیستم‌های دیگر و نگه‌داری کمتری می‌خواهند.
با این حال، در تلاش برای کاهش هزینه‌ها و تاخیرها، پردازش داده و تجزیه و تحلیل اینترنت اشیاء نیز از هسته به لبه‌ی شبکه حرکت خواهد کرد. و این روندهای دوگانه ممکن است برای ارائه‌دهندگان و کاربران اینترنت اشیاء به یک اندازه چالش‌برانگیز باشند. به دنبال این گسترش‌ها، ابر بازار را به دست می‌گیرد و در هر حوزه‌ای، دور شدن از مراکز داده‌ی خصوصی را هشدار می‌دهد.


مشکلات امنیتی اینترنت اشیاء ممکن است بدتر شود
در هر صورت، ادغام اینترنت اشیاء در ابر عمومی احتمالا موجب افزایش نگرانی‌های امنیتی شود و در واقع، Forrester حتی حملات سایبری مخرب بیشتری در سرتاسر پیاده‌سازی‌های اینترنت اشیاء پیش‌بینی می‌کند. این گزارش در مورد بهبودهای امنیت اینترنت اشیاء خوش‌بین نیست و حملات بیشتر و موفقیت‌آمیزتری بر علیه دستگاه‌های اینترنت اشیاء و بستری که روی آن اجرا می‌شوند، پیش‌بینی می‌کند.


به طرز جالبی، امنیت اینترنت اشیاء نیز نقش مهمی در گزارش اخیر Forrester دارد. پیش‌بینی‌های این شرکت در مورد امنیت سایبری سال ۲۰۱۸ میلادی، افزایش حملات اینترنت اشیاء مبتنی بر دریافت پول، اولویت‌بندی تلاش برای آسیب رساندن و یا ایجاد هرج و مرج برای اهداف سیاسی، اجتماعی و نظامی را پیش‌بینی می‌کند. باج‌افزاری با هدف اینترنت اشیاء کشف شده است که وسایل نقلیه، دستگاه‌های پایانه‌ی فروش و تجهیزات پزشکی را هدف قرار می‌دهد.


در نهایت، قطع ارتباط بین اینترنت اشیاء و امنیت مفهومی ندارد. از یک سو، همه می‌گویند که اینترنت اشیاء مانند یک قطار به جلو حرکت می‌کند. از سویی دیگر، همان افراد هشدار می‌دهند که در بسیاری از جهات، اینترنت اشیاء آمادگی ندارند و آسیب‌پذیری‌های جدی و عمیقی دارد. با این حال، به نظر می‌رسد همه موافق هستند که اینترنت اشیاء چیز خوبی است و به نظر نمی‌رسد کسی به کاهش سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در اینترنت اشیاء و فراهم کردن امنیت واقعی در این دستگاه‌ها علاقه‌مند باشد.

 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment