نرم‌افزارهای آیفون با دسترسی به دوربین می‌توانند به‌طور مخفیانه از شما عکس و فیلم بگیرند!

نرم‌افزارهای آیفون با دسترسی به دوربین می‌توانند به‌طور مخفیانه از شما عکس و فیلم بگیرند!

چهار شنبه, 1 نوامبر, 2017 ساعت 11:42

 

آیا شما از دارای یک دستگاه آیفون هستید؟ اگر بله، مسائلی وجود دارد که لازم است شما در مورد آن اطلاع داشته باشید. یک مشکل حریم خصوصی جدی در آیفون وجود دارد که می تواند توسط توسعه دهندگان برنامه ی iOS مورد بهره برداری قرار گیرد تا به طور مخفیانه با فعال کردن دوربین، از شما عکس بگیرند و ویدئوی زنده ضبط کنند.


یک توسعه دهنده ی اتریشی و مهندس گوگل، به نام فلیکس کراس، یک مشکل حریم خصوصی جدی در  آیفون اپل کشف کرده‌اند که می‌تواند توسط توسعه‌دهندگان برنامه‌ی iOS مورد بهره‌برداری قرار گیرد تا به طور مخفیانه با فعال کردن هردو دوربین جلو و عقب از شما عکس بگیرند و ویدئوی زنده ضبط کنند. کاربران آیفون هرگز هیچ اعلانی از طرف دستگاه دریافت نمی‌کنند، جزئیات فنی توسط کراوز در یک پست وبلاگی که روز چهارشنبه منتشر شد به اشتراک گذاشته شد.


کراوز نوشت: «کاربران iOS اغلب بلافاصله پس از دانلود یک برنامه، به آن مجوز دسترسی به دوربین اعطا می‌کنند. این برنامه‌ها، مانند برنامه‌ی پیام‌رسان یا هر برنامه‌ی خبرخوان به راحتی می‌توانند با استفاده از دوربین جلو و عقب، صورت کاربر را ردیابی کنند عکس بگیرند و یا ویدئوی زنده ضبط کنند، بدون اینکه کاربر رضایت داشته باشد.»


بنا به گفته‌ی کراوز ، این مشکل نتیجه‌ی روش دستیابی نرم‌افزار اپل به دسترسی دوربین است. امروزه تقریبا هر برنامه‌ای از جمله فیس‌بوک، واتس‌اپ و اسنپ‌چت دسترسی به دوربین شما را درخواست می‌کند تا به کاربر اجازه دهد داخل برنامه عکس بگیرد. مراقب باشید، این مساله یک آسیب‌پذیری امنیتی نیست بلکه یک ویژگی است که توسط اپل برای دستگاه‌ها پیاده‌سازی شده که می‌تواند توسط برنامه‌های مخرب مورد بهره‌برداری قرار گیرد تا فعالیت‌های کاربران را به طور مخفیانه نظارت کنند.


هنگامی که کاربران مجوز دوربین را اعطا می‌کنند، توسعه‌دهنده می‌تواند عملیات زیر را انجام دهد:
–    دسترسی به دوربین جلو و عقب
–    ضبط ویدئو از شما در هر زمانی که برنامه در پیش‌زمینه باشد.
–    گرفتن عکس و فیلم بدون اطلاع شما
–    بارگذاری تصاویر و فیلم‌های ضبط‌شده بلافاصله پس از تهیه‌ی آن‌ها
–    اجرای تشخیص چهره‌ی بلادرنگ برای شناسایی ویژگی‌ها و حالت‌های صورت شما

کراوز ادامه می‌دهد: «همه‌ی کارها بدون نشان دادن این‌که گوشی شما در حال ضبط تصاویر شما و محیط اطراف است، بدون LED، بدون چراغ یا هر اعلان دیگری انجام می‌شود.»


کراوز یک برنامه‌ی اثبات مفهومی توسعه داده است تا نشان دهد که چگونه یک برنامه‌ی مخرب می‌تواند از چنین مجوزهایی سوء‌استفاده کند تا هر لحظه که از برنامه استفاده می‌کنید بدون این‌که اطلاع دهد، از شما به طور مخفیانه عکس بگیرد و یا حتی از محیط اطراف شما ویدئوی زنده ضبط کند. کراوز به اپل توصیه می‌کند که راهی برای حل این مساله معرفی کند، مثلا برای دسترسی به دوربین، مجوزهای موقت اعطا کند.


راه‌حل دیگر این است که یک چراغ هشدار یا اعلان تعبیه کند تا به صاحب آیفون اطلاع دهد که دوربین او توسط یک برنامه در حال استفاده است. انتظار می‌رود این مساله حل شود و کراوز پیشنهاد می‌کند برای حفاظت از خود، دوربین خود را با نواری بپوشانید، دقیقا همان کاری که مدیرعامل فیس‌بوک، زوکربرگ و مدیر سابق اف‌بی‌آی، جیمز کامی انجام می‌دهند.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + پانزده =