انگلیس، کره شمالی را به حملات سایبری با باج‌افزار WannaCry، متهم کرد

 

انگلیس روز جمعه، کره شمالی را به حملات باج افزاری امسال متهم کرد. گزارش جدید نشان داد که این حمله یک سوم از بیمارستان های انگلیس را تحت تاثیر قرار داده است و توانسته مانع سیستم امنیت فناوری اطلاعات بنیادی شود. بِن والاس، وزیر جوان وزارت امنیت، در برنامه ی رادیو بی بی سی گفت: «ما به شدت معتقدیم که این حمله از طرف یک کشور خارجی انجام شده است.»


وی افزود: «ما معتقد هستیم که کره شمالی، دولتی بود که در این حمله ی جهانی شرکت داشت و دولت کاملا از این مساله مطمئن است.» حمله‌ی باج‌‌افزار WannaCry در ماه می، حدود ۳۰۰ هزار کامپیوتر را در ۱۵۰ کشور دنیا از جمله در سرویس سلامت ملی انگلیس (NHS)، شرکت ارتباطات راه دور اسپانیا به نام Telefonica و شرکت تدارکات آمریکا به نام FedEx، آلوده کرده است.


سازمان حسابرسی ملی انگلیس  نشان داد که این حمله به شدت به سرویس سلامت ملی انگلستان آسیب زده و باعث لغو شدن ۱۹۵۰۰ قرار ویزیت پزشکی شده است. کامپیوترهای ۸۱ بیمارستان یعنی یک سوم از ۲۳۶ بیمارستان، در انگلستان آسیب دیدند. تقریبا ۶۰۰ پزشک عمومی نیز تحت تاثیر قرار گرفتند.


سازمان حسابرسی ملی گفت امکاناتی که آسیب دیدند سیستم‌های کامپیوتری در حال اجرا بودند که سیستم‌ عامل آن‌ها اکثرا ویندوز ۷ بود که به‌روزرسانی نشده بودند تا از آن‌ها در برابر حملات محافظت کنند. امیاس مورس، رییس سازمان حسابرسی ملی گفت: «این یک حمله‌ی نسبتا پیچیده بود و سرویس سلامت ملی با دنبال کردن بهترین روش‌های امنیت فناوری اطلاعات بنیادی، می‌توانست از وقوع آن جلوگیری کند.»


وی افزود: «تهدیدات سایبری بسیار پیچیده‌تری از حمله‌ی WannaCry وجود دارد، بنابراین لازم است که وزارت سلامت و سرویس سلامت ملی باهم اقدام کنند تا اطمینان حاصل شود که سرویس سلامت ملی در برابر حملات آینده بهتر محافظت می‌شود.» این گزارش نشان داد که هشدارهای متعددی قبل از وقوع حمله وجود داشته است که در مورد ضعف سیستم امنیت فناوری اطلاعات در سرویس سلامت ملی بودند اما این توصیه‌ها برای به‌‌روزرسانی‌های امنیتی مورد توجه واقع نشدند.


دن تیلور، رئیس امنیت دیجیتال سرویس سلامت ملی گفت که، سرویس سلامت ملی از حمله‌ی WannaCry چیزهای بسیاری آموخته است و آن را یک حمله‌ی بین‌المللی در یک مقیاس بی‌سابقه می‌داند. حملات باج‌افزار از یک نوع بدافزار استفاده می‌کنند که فایل‌ها را در کامپیوتر آلوده رمزنگاری کرده و برای باز کردن آن‌ها پول درخواست می‌کنند. سرویس سلامت ملی گفت که هیچ باجی توسط این سازمان پرداخت نشده است اما دولت نمی‌داند خراب‌کاری در سرویس‌ها چقدر هزینه دارد.


منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment

17 + چهارده =