نفوذ اسرائیل به شبکه‌ی کسپرسکی و کشف همکاری این شرکت در عملیات جاسوسی به دولت روسیه

 

این روزها جنگ سرد سایبری به جنگی داغ تبدیل شده است. در ماجرایی که دیروز توسط نیویورک تایمز منتشر شد، نفوذگران دولت اسرائیل در سال ۲۰۱۵ میلادی به شبکه ی کسپرسکی نفوذ کرده و متوجه شده اند دولت روسیه با همکاری کسپرسکی به سیستم ها و آژانس های اطلاعاتی آمریکا نفوذ کرده اند.


به عبارت دیگر، روسیه از آمریکا، اسرائیل از روسیه و آمریکا از همه جاسوسی می کند. هفته ی گذشته مجله ی وال استریت ماجرایی را علیه کسپرسکی منتشر کرد و مدعی شد که نفوذگران دولت روسیه اطلاعات بسیار محرمانه ی آژانس امنیت ملی آمریکا را به سرقت برده اند. گفته می شود این اتفاق در سال ۲۰۱۵ میلادی رخ داده و پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا داده ها را به سیستم خانگی خود منتقل کرده و بر روی سیستم او نیز آنتی ویروس کسپرسکی وجود داشته است.


حتی اگر این مسئله واقعی باشد، مجله‌ی وال‌استریت نتوانست در گزارش خود شواهد کافی از مشارکت کسپرسکی با آژانس‌های جاسوسی روسیه و یا وجود آسیب‌پذیری در نرم‌افزارهای این شرکت را اثبات کند. اینک به نظر می‌رسد گزارش نیویورک‌تایمز تلاش دیگری است تا گزارش وال‌استریت در مورد جاسوسی روسیه از آژانس امنیت ملی آمریکا را ثابت کند.


براساس این گزارش جدید، دولت اسرائیل در سال ۲۰۱۵ میلادی پس از اطلاع از این مسئله، مقامات آمریکایی و آژانس امنیت ملی آمریکا را در جریان گذاشت. همزمان با این اتفاق، در اواسط سال ۲۰۱۵ میلادی، محققان آزمایشگاه کسپرسکی در مسکو، یک بدافزار درب پشتی را در شبکه‌ی شرکت خود شناسایی کردند و گزارش جامعی را در این خصوص ارائه دادند. هرچند آن زمان شرکت کسپرسکی، اسرائیل را به این نفوذ متهم نکرد.


کسپرسکی آن زمان اعلام کرده بود برخی سرنخ‌هایی که در کد این حمله مشاهده کرده، در حمله‌ی بدافزار استاکس‌نت نیز وجود داشت. گفته‌ها حاکی از این است که بدافزار استاکس‌نت در سال ۲۰۱۰ میلادی توسط آمریکا و اسرائیل برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های هسته‌ای ایران طراحی شده است. این مسئله که کسپرسکی در عملیات جاسوسی به دولت روسیه کمک می‌کند، وزارت امنیت داخلی آمریکا را مجبور کرد تا در ادارات و سازمان‌های خود، استفاده از نرم‌افزارهای کسپرسکی را ممنوع کند.


با این حال شرکت کسپرسکی همواره مشارکت در هرگونه عملیات جاسوسی و کمک به آژانس‌های اطلاعاتی را رد کرده است. هرچند هنوز نمی‌توان به‌طور قطعی در مورد دخالت کسپرسکی در عملیات جاسوسی دولت روسیه از آمریکا نظر داد ولی چیزی که مشخص است این است که در حال حاضر توپ در زمین آمریکا بوده و باید شواهد محکمی را برای اثبات ادعای خود ارائه کند.

 

منبع
 

پست‌های مشابه

Leave a Comment