نفوذگران روسی با استفاده از آنتی‌ویروس کسپرسکی، اطلاعات محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا را به سرقت برده‌اند

 

آژانس فدرال آمریکا، آژانس های مختلف را از استفاده ی محصولات کسپرسکی منع کرده است زیرا می ترسد روسی ها با استفاده از این نرم افزارها، عملیات جاسوسی انجام دهند. هرچند شواهد قانع کننده ای تاکنون کشف نشده است، یک مقاله که توسط WSJ منتشر شده، ادعا می کند که نفوذگران تحت حمایت روسیه، در سال ۲۰۱۵ میلادی، اطلاعات محرمانه ی آژانس امنیت ملی آمریکا را با کمک نرم افزارهای امنیتی کسپرسکی به سرقت برده اند.


پیمانکاران آژانس امنیت ملی آمریکا که با آژانس های امنیتی آمریکا همکاری می کنند و شناسه ی آن ها مشخص نیست، مجموعه ای از داده‌های طبقه‌بندی‌شده‌ی دولتی را دانلود و به کامپیوترهای شخصی خود منتقل کرده‌اند که به نوعی نقض روال‌های امنیتی محسوب می‌شود. خبرگزاری‌ها از منابع ناشناس گزارش داده‌اند که در سیستم‌هایی که هدف قرار گرفته‌اند، از نرم‌افزار کسپرسکی استفاده شده است. هرچند هنوز مشخص نیست در این نقض اطلاعاتی نقش کسپرسکی چیست ولی مقامات آمریکایی معتقدند با اسکنی که آنتی‌ویروس کسپرسکی بر روی سیستم هدف انجام داده، نفوذگران روسی توانسته‌اند به اطلاعاتی در مورد داده‌های حساس دست یابند.


در پاسخ به گزارش WSJ، مدیرعامل کسپرسکی اعلام کرده که در هیچ عملیات جاسوسی با هیچ سازمانی همکاری نداشته است. تنها نتیجه‌گیری که می‌توان داشت این است که شرکت امنیتی کسپرسکی در بین یک جنگ منطقه‌ای و جغرافیایی گیر افتاده است. همچنین هنوز مشخص نیست این داده‌ها چگونه به سرقت رفته‌اند ولی این ظن و گمان وجود دارد که در اسکن توسط نرم‌افزار آنتی‌ویروس، فایل‌ها روی سرور کسپرسکی بارگذاری شده و نفوذگران توانسته‌اند به داده‌ها دسترسی داشته باشند.


همچنین این گمانه‌زنی‌ها نیز وجود دارد که نفوذگران توانسته‌اند از آسیب‌پذیری موجود در نرم‌افزار ضدبدافزار کسپرسکی بهره‌برداری کرده و اطلاعات حساس را به سرقت ببرند. این نقض داده در فایل‌های آژانس امنیت ملی آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی اتفاق افتاده و در سال ۲۰۱۶ میلادی شناسایی شده است. 
 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment