نقض داده‌ی یاهو در سال ۲۰۱۳ میلادی، تمامی ۳ میلیارد حساب کاربری را تحت تاثیر قرار داده است

 

همان طور که قبلا هم در خبرها شاهد بودیم، شرکت یاهو در سال ۲۰۱۳ میلادی دچار یک نقض داده شده بود و اعلام شد که این نقض داده یک میلیارد حساب کاربری را تحت تاثیر قرار داده است. حال شرکتی که یاهو را خریداری کرده، با نام وریزون، گزارش داده که تمامی ۳ میلیارد حساب کاربری یاهو، در این نقض داده تحت تاثیر قرار گرفته اند و تخمین های اولیه ی این حادثه نادرست بوده است.


در بیانیه ی وریزون اعلام شده که نتایج تازه با بررسی های یک گروه از محققان جرم شناسی در مورد حادثه ی سال ۲۰۱۳ میلادی به دست آمده است. هرچند که این حادثه مسئله ی جدیدی نیست که رخ داده باشد ولی با این حال یاهو به دیگر کاربرانی که حساب کاربری آن ها تحت تاثیر قرار گرفته و تازه از این موضوع باخبر شده، از طریق ایمیل هشدار داده است. 


در بررسی‌های انجام‌شده مشخص شده است که در این نقض داده، پسوردهای کاربران به حالت متن ساده، اطلاعات کارت‌های اعتباری و حساب‌های بانکی افشاء نشده و به سرقت نرفته است. هرچند در حال حاضر یاهو دیگر یک برند مستقل نیست و بخشی از این شرکت که واگذار نشده با نام Altaba به فعالیت خود ادامه خواهد داد ولی شرکت وریزون قصد دارد سرویس ایمیل و دیگر ویژگی‌های جدید مانند خبرها و وب‌سایت‌های سرگرمی را با نام یاهو ادامه دهد.


شرکت یاهو بخشی از قابلیت‌های خود را در قالب معامله‌ای مربوط به سال ۲۰۱۴ میلادی به قیمت ۴٫۴۸ میلیارد دلار به وریزون واگذار کرده است. هرچند قیمت این معامله به دنیال ۲ مورد نقض داده‌ی عظیم که در شرکت یاهو رخ داد، کاهش یافت. علاوه بر نقض داده در سال ۲۰۱۳ میلادی، یاهو اعلام کرده که نفوذگران موفق شده‌اند در سال ۲۰۱۴ میلادی نیز اطلاعات مربوط به ۵۰۰ میلیون حساب کاربری را به سرقت ببرند.


وزارت دادگستری ایالات متحده دو نفر از کارکنان اطلاعاتی روسیه و یک نفوذگر دیگر را به یکی از حملات متهم کرد و اعلام شده که اهداف آشکار دوگانه جاسوسی و سود مالی داشته‌اند. مقامات کانادایی در سال جاری، کریم بارتوف، ۲۲ ساله، یک مهاجر از قزاقستان را در یک حکم ایالات متحده دستگیر کردند. 


مقامات آمریکایی ادعا می‌کنند که عوامل اطلاعاتی روسیه براتوف و یک هکر دیگر را استخدام کرده‌اند تا از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی حملات یاهو را انجام دهند. حملات یاهو و Equifax سوالات نگران‌کننده در مورد امنیت آنلاین و سرقت اطلاعات را که ممکن است برای مقاصد تقلب یا جاسوسی استفاده شود، مطرح کرده است. پیش از این سه‌شنبه، یک مأمور ارشد امنیت سایبری کاخ سفید گفت که مقامات به دنبال استفاده از انواع جدید شناسه‌های آنلاین هستند که استفاده از شماره‌های امنیت اجتماعی که در حادثه Equifax به سرقت رفته را از بین می‌برد.

 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment