ویکی‌لیکس: سازمان سیا به‌طور مخفیانه داده‌هایی را از شرکای اطلاعاتی خود جمع‌آوری می‌کند

 

ویکی لیکس باز هم اسناد جدیدی متعلق به سازمان سیا آمریکا را منتشر کرده است. این اسناد نشان می دهد که سازمان سیا ابزاری را توسعه داده تا داده ها و اطلاعات بیومتریک را از سرویس های اطلاعاتی شریک خود جمع آوری می کند. به عبارت دیگر سازمان سیا با استفاده از این ابزار از شرکای اطلاعاتی خود جاسوسی می کند.


براساس اسنادی که ویکی لیکس منتشر کرده این سازمان های شریک شامل آژانس امنیت ملی آمریکا، وزارت امنیت داخلی و FBI هستند. برای اطمینان از اینکه این سازمان های شریک و همکار، تمامی داده های بیومتریک خود را به اشتراک می گذارند، سازمان سیا ابزاری با نام ExpressLane را توسعه داده است. این ابزار قادر است داده های موجود در نرم افزارهای بیومتریک را جمع آوری کند. 


اسناد ویکی‌لیکس نشان می‌دهد که ابزار ExpressLane در قالب یک به‌روزرسانی برای سیستم‌ها و نرم‌افزارهای بیومتریک توسط یک درایو یو‌اس‌بی نصب می‌شود. در ظاهر، این ابزار یک صفحه‌ی به‌روزرسانی را نمایش می‌دهد ولی در پس‌زمینه، داده‌های بیومتریک را ذخیره، رمزنگاری و بر روی درایو یو‌اس‌بی افسر سازمان سیا کپی می‌کند.


فایل‌هایی که بر روی این درایو یو‌اس‌بی ذخیره شده‌اند در ادامه توسط ابزاری با نام ExitRamp بازیابی می‌شوند. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که ابزار ExpressLane دارد این است که می‌تواند پس از اینکه عملیات خود را انجام داد، پس از مدت زمان مشخصی غیرفعال شود. اسنادی که ویکی‌لیکس منتشر کرده به سال ۲۰۰۹ میلادی برمی‌گردد و دستورات موجود در آن مربوط به ویندوز ایکس‌پی است. هنوز مشخص نیست که آیا سازمان سیا تا الان به استفاده از این ابزار ادامه داده و یا آن را بهبود داده است یا خیر.

 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment

ده − 9 =