سازمان سیا با استفاده از ابزار Dumbo دوربین‌های امنیتی را غیرفعال می‌کند

 

براساس اسنادی که روز پنج شنبه توسط ویکی لیکس منتشر شد، سازمان سیا ابزاری را توسعه داده است که با استفاده از آن می تواند دوربین های امنیتی و نظارتی را غیرفعال کرده و به سیستم های مورد نظر خود دسترسی فیزیکی پیدا کرده و از آن ها بهره برداری کند.


این ابزار Dumbo نام داشته و از طریق یک درایو USB بر روی ماشین هدف قابل اجرا است. وقتی این ابزار راه اندازی شد، تمامی میکروفون ها و آداپتورهای شبکه غیرفعال شده و تمامی پردازه‌های مربوط به ضبط ویدئو به حالت تعلیق در خواهد آمد. این ابزار همچنین قادر است که به عوامل سازمان سیا اطلاع دهد که فایل‌های ویدئویی ضبط‌شده در کدام قسمت ذخیره شده‌اند تا در ادامه آن‌ها را تخریب یا حذف کند.


اسنادی که راهنمای این ابزار بوده و توسط ویکی‌لیکس منتشر شده، به سال ۲۰۱۵ میلادی برمی‌گردد. این اسناد نشان می‌دهد که گروه دسترسی فیزیکی سازمان سیا به ابزاری نیاز داشتند تا دوربین‌های نظارتی را غیرفعال کنند تا به‌راحتی بتوانند عملیات بهره‌برداری خود را انجام دهند. این ابزار برای سیستم عامل ویندوز ایکس‌پی و سیستم عامل‌های جدیدتر مایکروسافت طراحی شده و برای اینکه به‌درستی کار کند به امتیازات SYSTEM نیاز دارد.


توسعه‌دهندگان ابزار Dumbo به کاربران آن اعلام کردند که با وجود برخی از نرم‌افزارهای امنیتی مانند آنتی‌ویروس کسپرسکی، ممکن است برخی توابع این ابزار به درستی کار نکنند و از آن‌ها خواسته برای اینکه ابزار دارای عملکرد صحیحی باشد، پیش از نصب آن، تمام نرم‌افزارهای امنیتی را غیرفعال کنند.
 

منبع

پست‌های مشابه

Leave a Comment

2 × دو =