ویکی‌لیکس جزئیات ابزارهای نفوذ به سیستم عامل‌های مک و لینوکس، متعلق به سازمان سیا را تشریح کرد

 

ویکی لیکس آخر هفته ی گذشته دور جدیدی از اسناد را منتشر کرده که در آن ها ابزارهای نفوذی که سازمان سیا استفاده می کرد را توضیح داده است. سازمان سیا از این ابزارها برای هدف قرار دادن سیستم عامل مک و لینوکس استفاده کرده است. گفته می شود این ابزارها بخشی از پروژه ی سازمان سیا با نام Imperial است و این ابزارها Achilles ،Aeris و SeaPea نام دارند. این اسناد محرمانه به سال ۲۰۱۱ میلادی برمی گردند. 
ابزار Achilles ابزاری است که برای ایجاد فایل های نصب دیسک ایمیج حاوی تروجان مورد استفاده قرار می گیرد. هرگاه که کاربر برنامه ی کاربردی قانونی را اجرا بکند، تروجان موجود در آن نیز اجرا خواهد شد. 
ابزار SeaPea یک روت‌کیت برای سیستم عامل مک است که به‌طور مخفیانه اجرا شده و قابلیت‌های مختلفی را برای سایر ابزارها فراهم می‌کند. نسخه‌ی ۲٫۰ از این ابزار در اسناد قبلی که ویکی‌لیکس منتشر کرده بود، تشریح شده بود. ولی توضیحات اخیری که ارائه شده مربوط به نسخه‌ی ۴٫۰ است. 
در نهایت ابزار Aeris یک ایمپلنت است که برای هدف قرار دادن سیستم عامل‌های مبتنی بر یونیکس مانند توزیع‌های دبیان، RedHat، سولاریس، FreeBSD و CentOS طراحی شده است. این ابزار دارای قابلیت‌های مختلفی بوده و می‌تواند فایل‌های مختلف را از سیستم خارج کرده و ارتباطات رمزنگاری‌شده ایجاد کند. 
مانند سایر ابزارهایی که توسط ویکی‌لیکس افشاء شده، توضیحات مربوط به این ابزارها نیز به سال‌ها قبل برمی‌گردد. با این حال به نظر می‌رسد با گذر سال‌ها این ابزارها نیز بهبود داده شده‌اند تا با ویژگی‌های امنیتی جدیدی که ارائه شده سازگار شوند. سایر ابزارهایی که توسط ویکی‌لیکس در چند ماه گذشته منتشر شده، حاوی ابزارهایی برای شنود پیامک در دستگاه‌های اندرویدی، نفوذ به مسیریاب‌ها و تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ، ابزار حمله‌ی مردِ میانی و دیگر ابزارها بوده است.

 

پست‌های مشابه

Leave a Comment